Türkiye'de İslamofobik yaklaşımlar (1980-2000)
Islamophobic approaches in Turkey (1980-2000)
  1. Tez No: 608142
  2. Yazar: BÜŞRA KEPENEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez 1980 ve 2000 yılları arasında Türkiye'de meydana gelen islamofobik yaklaşımları incelemektedir. Genellikle islamofobi, Müslüman olmayan ülkelere özgü bir problem olarak görülmektedir. Tez; islamofobinin yalnızca Müslümanların azınlık olduğu ülkelerde değil, nüfusun çoğunluğunun kendini müslüman olarak tanımladığı ülkelerde de var olabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Tezde islamofobinin belirlenmesi amacıyla bir dönemlendirilmeye gidilmiştir. Bu dönemlendirme; ön yargı ayrımcılık, dışlama ve şiddet kavramlarından hareketle yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde islamofobi ve antiislamizmin uluslararası literatürdeki yeri anlatılmış ve kavramlar açıklanmıştır. Ayrıca islamofobinin temel göstergeleri anlatılmıştır. İkinci bölümde islamofobinin Türkiye'de nasıl oluştuğu ve nasıl işlendiği anlatılmış; 1980-1997 yılları arasındaki dönem ön yargı, dışlama bağlamında islamofobi olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde 1997 sonrası meydana gelen şiddet dönemi örneklendirilmiştir. Bu örneklendirilme yapılırken, ordu, içişleri bakanlığı, milli eğitim bakanlığı ve üniversiteler gibi kamu kuruluşları ve çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından yapılan ayrımcılık ve şiddet eylemleri temel alınmıştır. Çalışmada siyasetçilerin ve asker kişilerin açıklamaları, konuyla ilgili gazete haberleri ve karikatürler incelenip analiz edilmiştir. Tezde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Tezde 1980- 2000 yılları arasında dini hayatı pratikte yaşayan kişilerin ön yargı, ayrımcılık, dışlama ve şiddet bağlamında islamofobiye ve antiislamizme uğradığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Islamophobic approaches that took place between 1980 and 2000 in Turkey. Islamophobia is generally seen as a problem specific to non-Muslim countries. The thesis aims to show that Islamophobia can exist not only in countries where Muslims are minorities, but also in countries where the majority of the population defines themselves as Muslims. Islamophobia is detemined through a historical periodization. Which is based on four components such as prejudice, discrimination, exclusion and violence. In the first part of the thesis, the importance of Islamophobia and anti-Islamism in international literature is explained and concepts are explained. In addition, basic indicators of islamophobia are described. The second part deals with how islamophobia has been processed in Turkey. The prejudice between 1980 and 1997 is explained as Islamophobia in the context of exclusion. In the third part of the thesis, the period after 1997 is described as a period of violence. This exemplification is based on discrimination and acts of violence by public institutions such as the army, the interior ministry, the ministry of national education and universities, and various non-governmental organizations. In this study, the explanations of politicians and soldiers, newspapers and cartoons are analyzed to support the argument seen. Descriptive analysis and content analysis methods were used in the thesis. In the thesis, it was concluded that the people who lived religious life between 1980 and 2000 were subjected to islamophobia and anti-Islamism in the context of prejudice, discrimination, exclusion and violence.