Finans dışı şirketlerde kurumsal risk yönetimi ve örnek risk matrisi uygulaması
Enterprise risk managemnet in non-financial firms and an application of risk matrix
  1. Tez No: 549234
  2. Yazar: HÜSEYİN AĞGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya'da gelişen ve entegre olan finansal piyasalar, bunu takip eden türev ürünler ve spekülatif hareketler, borsa ve denetim skandalları, gittikçe tırmanan gelir dağılımı bozukluğunun da etkisiyle şıklaşan yöresel savaşlar ve terör olayları, iklim değişikliğinin getirdiği büyük ölçekli belirsizlikler ve doğal felaketler risk yönetiminin önemini artırmıştır. Buna bağlı olarak önce toplam kalite kontrol adı altında gelişen, sonra kurumsal yönetim ilkelerini kapsayan ve en son kurumsal risk yönetimi olarak adlandırılan yönetim şekli gelişen ülkeler başta olmak üzere gerekli yasal düzenlemeler ile finansal sektör dışında da şirketler için zorunlu hale getirilmeye başlanmıştır. Türkiye'de ise şirketler kesimi çok dinamik olsalar da, sürdürülebilir bir büyüme için gerekli kurumsal risk yönetimini uygulamalarına geçmekte ve entegre risk yönetimi kültürünü oluşturmakta zorlanmaktadırlar. Bu tezde, kurumsal risk yönetimi ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdikten sonra, son yıllarda hızlı büyüme kaydeden sanayi ve perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın risk yönetimi uygulamaları değerlendirilecektir. COSO risk değerlendirme formuna verilen cevaplar ve içsel kurumsal risk yönetimine ait belgeler ışığında, şirketin vizyonu, stratejik ve operasyonel hedefleri, risk eğilimi, risk toleransına göre özet bir risk matrisi yer verilmiştir. Şirket ile ilgili yapılan niteliksel araştırma sonuçları, şirketin iç denetim departmanı aracılığıyla risk yönetimi yaptığını ve henüz şirket içi risk kültürünün oluşmadığını göstermiştir. Şirketin yüksek stratejik hedeflerine ulaşması için şirketin daha kurumsallaşması ve risk yönetimine daha fazla önem vermesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globally advanced and integrated financial markets complicated by derivative products and speculative movements, audit scandals, frequent regional distresses and terrorist attacks triggered by uprising disparity in income distribution, large-scale uncertainties and natural disasters caused by climate change amplified the importance of risk management. In this respect, primary implementation of risk adjusted management appeared under Total Quality Control, then evaluated through corporate governance principles to integrated corporate risk management. Under the leadership of developed countries, spreading over legal developments and regulations in this area are pushing the reel sector companies to apply integrated risk management. In Turkey, even though the corporate sector is very dynamic, the firms are struggling to apply corporate risk management, as well as to create integrated risk management. In this thesis, after giving information about enterprise risk management and legal regulations in Turkey, we analyzed corporate risk management applications of a firm acting in industrial and retail sectors which has been growing significantly in recent decade. In the light of the questionnaire and internal corporate risk management documents, the company's corporate risk management practices including the company's vision, strategic and operational objectives, risk appetite and risk tolerance evaluated in the form of risk matrix. We found out that, the firm apply risk management throughout internal audit department. Furthermore the firm has a basic risk management implementation lacking an integrated risk management culture. In order to achieve its ambitious strategic aims, the firm should adopt more institutional management skills with an apparent emphasis on integrated risk management.