Farklı cihaz ve gözlemciler arasında sonoelastogtafi uyumluluğunun aşil tendon üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of sonoelastography compatibility on the achilles tendon between different devices and observers
  1. Tez No: 608192
  2. Yazar: ŞULE GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
FARKLI CİHAZ VE GÖZLEMCİLER ARASINDA SONOELASTOGTAFİ UYUMLULUĞUNUN AŞİL TENDONU ÜZERİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ AMAÇ: Bu çalışmada aynı prensiple çalışan farklı sonoelastografi cihazlarında, iki gözlemci tarafından gönüllülerde aşil tendonu gerinim oranları mukayese edilerek sonoelastografinin güvenilirliği araştırıldı. YÖNTEM-GEREÇLER: Travma, kollojen doku hastalığı gibi kronik hastalığı olmayan 40 gönüllüde toplam 80 aşil tendonu, RTE prensibi ile çalışan Toshiba ve Hitachi marka cihazlar kullanılarak aynı frekans aralığına sahip yüzeyel problar ile değerlendirildi. İnceleme için aşil tendon kalkaneal yapışma noktasından 2-6 cm proksimaldeki orta kısım tercih edildi ve longitudinal planda değerlendirildi. Gerinim oranı için tendon posteriorunda lokalize kager yağ planı seçildi. Her tendon; her iki cihazda iki gözlemci tarafından yaklaşık 10 gün aralıklar ile iki kez değerlendirildi. İstatistiksel analiz için görüntüler daha sonra değerlendirilmek üzere kaydedildi. BULGULAR: Hitachi marka cihazda yapılan birinci ölçüm ve ikinci ölçümlerde, Toshiba marka cihazda yapılan ikinci ölçümde gözlemciler arası uyumun mükemmel seviyede olduğu tespit edildi (ortalama SKK>0.75 ). Toshiba marka cihazda yapılan birinci ölçümde ise gözlemciler arası uyumun daha düşük olduğu saptandı (ortalama SKK=0.729, p0.75 ). Ayrıca her iki cihaz için gözlemciler arası uyumun mükemmel seviyede olduğu, Toshiba marka cihaz için gözlemciler arası uyumun Hitachi marka cihaza göre biraz daha düşük olduğu görülmüştür. Hitachi ve Toshiba marka cihazlardan elde edilen ortalama gerinim oranları sırasıyla 2.96±1.07 ve 3.54±1.03 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SONOELASTOGRAPHY COMPATIBILITY ON THE ACHILLES TENDON BETWEEN DIFFERENT DEVICES AND OBSERVERS OBJECTIVE: To investigate the reliability of sonoelastography by comparing the Achilles tendon strain ratio obtained in healthy volunteers with different sonoelastography devices that works with the same principle with different observers. MATERIAL AND METHODS: With a total of 80 Achilles tendon with no trauma, chronic disease such as collagen vascular disease of 40 volunteers were evaluated by Toshiba and Hitachi devices working with RTA principle with surface probes in the same frequency range. Central part of the Achilles tendon in the 2-6 cm proximal of calcaneal insertion point were selected for review and evaluated in the longitudinal plane. Localized Kager fat plan posterior to the tendon was selected for strain ratio. Each tendon were evaluated with both devices approximately 10 days intervals twice by two observers. Images were recorded for statistical analysis to be evaluated later. RESULTS: Interobserver agreement in the first and second measurement in the Hitachi device and the second measurement in Toshiba device; was found to be excellent (mean CCT> 0.75). The interobserver agreement in the first measurements made in the Toshiba equipment was found lower (mean CCT = 0.729, p 0.75). In addition, the interobserver agreement for both devices to be perfect, the interobserver agreement for Toshiba device was found to be lower than Hitachi device. Average strain ratios obtained from Hitachi and Toshiba devices is calculated as 2.96 ± 1:07 and 3:54 ± 1:03 (in order of).