Mektup ve telgraflar bağlamında Kıbrıs meselesi (1948-1967)
The Cyprus issue in the context of letters and textiles (1948-1967)
- Tez No: 608212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH LÜLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kıbrıs, stratejik konumu itibariyle hem önemli bir ticaret merkezi hem de ülkeler için mücadele alanı olmuştur. Osmanlı idaresi ile birlikte ticari canlılığını devam ettiren Kıbrıs, birçok devletin ilgi odağı haline gelmiştir. Bununla birlikte 18. yüzyılın sonlarında yaşanan Fransız İhtilali'nin yaydığı Milliyetçilik akımının bölgede yaşayan Rumlar üzerinde etkili olmasıyla, bölgedeki ticari ve sosyal ahenk yerini isyan hareketlerine bırakmıştır. Bir taraftan Rumların isyan girişimleri diğer taraftan Rusların Osmanlı Devleti'ne olan baskısı Kıbrıs'ın geçici bir süreliğine de olsa İngiltere'ye devredilmesine yol açmıştır. Bu süreci Lozan Antlaşması ile birlikte Adadaki İngiliz varlığının kabul edilmesi ve zamanla Türk vatandaşlarının İngiliz tabiiyetine geçmeleri için asimile politikaları takip etmiştir. Tam bu sırada bölgede sorun çıkaran Rumların oluşturduğu EOKA örgütüyle Türk halkına gerçekleştirdikleri katliamlar Adanın geleceği konusunda birtakım sinyaller vermekteydi. Yaşanan bu saldırı ve tedhiş faaliyetleri sonucunda Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları sorunlar mektup ve telgraflarla dile getirilmiştir. Hatta söz konusu hadiselere kayıtsız kalmayan Avrupa'dan bazı Gayrimüslim unsurlar Türk halkına olan desteklerini gönderdikleri mektuplarla ifade etmişlerdir. Türk tarafının yapıcı tutumu, gönderilen mektuplarda takdir edilmiş ve çözümsüzlüğün ana sebebinin Rum tarafı ve Makarios olduğu dile getirilmiştir. Her ne kadar büyük ve geniş çaplı bir destek olmasına rağmen siyasi içerikli mektup ve telgraflarla süreç baltalanmaya, Türkiye Cumhuriyeti'ne engeller çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus, which has been home to many civilizations throughout history, has been both an important trade center and a struggle area for countries due to its strategic location. Cyprus, which maintained its commercial vitality with the Ottoman administration, has become the center of attention of many states. However, as the movement of Nationalism spread by the French Revolution in the late 18th century had an impact on the Greeks living in the region, the commercial and social harmony in the region was replaced by rebellion movements. On the one hand, the Greek rebellion attempts on the one hand and the Russian pressure on the Ottoman State on the other hand led to the transfer of Cyprus to England, even temporarily. This process was followed by the Treaty of Lausanne with the assimilation of the British presence on the island and the assimilation of the Turkish citizens to the British nationality. At the same time, the massacres carried out by the EOKA organization, which was created by the Greek Cypriots who caused problems in the region, gave some signals about the future of the island. As a result of these attacks and terrorist activities, the problems experienced by the Turkish Cypriots were expressed in letters and telegrams. In fact, some non-Muslim elements from Europe who did not remain indifferent to these events expressed their support to the Turkish people in letters. The constructive attitude of the Turkish side was appreciated in the letters sent and it was stated that the main reason of the non-settlement was the Greek side and Makarios. Although the process to be undermined by widespread politically motivated and large letters and telegrams Although the support prevents the Republic of Turkey has tried to be removed.