Termosonikasyon uygulamasının meyan kökü şerbetinin kalitesi üzerine etkisi
Effect of thermosonication on the quality of liquorice root sherbet
- Tez No: 608227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı; meyan (Glycyrrhiza glabra) kökü şerbetine termosonikasyon yöntemi uygulanarak raf ömrü kazandırılmasıdır. Bu kapsamda ilk olarak uygun termosonikasyon süre ve sıcaklıklarının belirlenmesi için hedef mikroorganizma olarak Escherichia coli K-12 kullanılmış ve 60 °C'de, 20 dak'lık termosonikasyon uygulamasının E. coli K-12 sayısında 7,08 log kob/mL'lik bir düşüş gerçekleştirdiği görülmüştür. Bunu takiben termosonikasyon uygulamasının (60 °C, 20 dak) taze örneklere göre parlaklık ve sarılık değerlerinde anlamlı bir değişim yapmadığı, toplam renk değişiminin ise 0,85 seviyesinde kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the applicability of thermosonication technique for the production of licorice sherbet having a reasonable shelf-life. In this concept, Escherichia coli K-12 was used as the target microorganism to determine the appropriate pasteurization norm of temperature-time. It was determined that thermosonication treatment at 60 °C for 20 min on licorice sherbet has resulted in 7.08 log cfu/mL reduction in the E. coli K-12 number. The second part of the study revealed that thermosonication treatment (60 °C for 20 min) did not cause a significant change in the lightness and yellowness values with respect to the fresh samples. The total color change for thermosonicated samples was 0.85.