Kronik bel ağrısı olan erkeklerde 8 haftalık aerobik ve merkezi stabilizasyon egzersizlerinin ağrı ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of 8-week central and aerobic stabilization exercises on pain and some biochemical parameters in men with chronic low back pain.
- Tez No: 608279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BANU AYÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık aerobik ve merkezi stabilizasyon egzersizlerinin kronik bel ağrısı olan, yaşları 30-50 yaş arası ve 20 erkek denek üzerine bel ağrısı, (Ağırlık (kg), BMI (kg /m2), Boy (cm)), CRP ve ESR, D vitamini, Formül Lökosit , Kalsiyum değişimileri ölçülmüştür.Bu çalışma kapsamında 10 kişi egzersiz yapan grup haftada 3 gün merkezi stabilite çalışması ve 3 günü aerobik dayanıklılık eğitimi almışlar ve 10 kişi kontrol grubu, normal hayatlarına devam etmişler. Hem kontrol grup hem egzersiz yapan grup araştırmaya başlamadan önce ve 8 .haftanın sonunda fizyolojik endeksler ( Ağırlık (kg), BMI (kg/m2), Boy (cm)) CRP ve ESR, D vitamini , Formül Lökosit , Kalsiyum değişimileri ölçülmüştür. Verilerin Değerlendirilmesi için Çalışmada elde edilen bulgular tanımlayıcı Excel 20l0 ve SPSS En son sürüm 25,0.0,0 Paket programı kullanılarak istatistiksel metotlardan (ortalama ve standart sapma) kullanıldı. Yapılan ölçümlerde anlamlılığın belirlenebilmesi için pearson korelasyon test kullanıldı. Aynca verilerin doğal dağılımını belirlemek için kolmogorov ve smirnov testi kullanıldı. Biyokimyasal parametrelerin ölçümü için D vitamini Elisa yöntemi, CRP için türbidimetrik ve Kalsiyıım için colormetrik ,ESR için manual olarak ve Formül lökositi için perifitik yayma giemsa boyama yöntemiyle ve lökosit sayısı Hemogram cihazı yle ölçüldü.sonuç olarak Lenfosit , Eozinofil, Kalsiyum, Formul lokosit, CRP, ESR 1. ve 2. saatten sonra son test ortalamaları grup değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Kontrol grubunun Mc Gill , D vit ve Monosit son test puanları ,egzersiz yapanların Mc Gill ve D Vit son test puanlarından yüksek bulunmuştur. Egzersiz Yapanların son test Nötrofil puanları kontrol grubunun Nötrofil son test puanlarından yüksek bulunmuştur. Ağrı Son test ile grup arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of central and aerobic stabilization exercises on low back pain on 20 male subjects aged between 30-50 with chronic low back pain during 8 weeks of Central and aerobic stabilization exercises measuring (weight (kg), BMI (kg/m2), height (cm)) CRP and erythrocyte sedimentation rate, vitamin D, formula Leukocyte and calcium changes. Within the scope of this study, 10 people in the exercise group received 3 days of Central stability study and 3 days of aerobic endurance training and 10 people in the control group continued their normal lives. The physiological indices (weight (kg), BMI (kg/m 2), height (cm)) CRP and erythrocyte sedimentation rate, D vitamin, formula Leukocyte, calcium changes were measured before the study and at the end of the 8th week for both control and exercise groups. Statistical methods (mean and standard deviation) were used using descriptive Excel 20l0 and SPSS latest version 25,0.0,0 package program to evaluate the data. Pearson correlation test was used to determine the significance of the measurements. Kolmogorov and Smirnov test were also used to determine the natural distribution of the data. Vitamin D Elisa method was used for measurement of biochemical parameters.Türbidimetric for CRP and colormetric for calcium manual for ESR and formula for leukocytes with Perifitic spread Giemsa staining method and leukocyte count Hemogram device. As a result, Lymphocyte, Eosinophil, Calcium, Formula leukocyte, CRP, ESR After 1st and 2nd Hours Post-test averages do not show significant differences according to the group variable. The control group's Mc Gill, D Vit and monocyte final test scores were higher than those of the exercise group's MC Gill and D Vit final test scores. The final test scores of the exercise participants were higher than the final test scores of the control group. Pain No significant relationship was found between the last test and the group.