Büyüme gelişme geriliği veya anemi ile febril konvülziyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between failure to thrive or anemia and febrile convulsions
- Tez No: 608302
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne febril konvülziyon ile başvuran hastalarda demir eksikliği anemisi parametreleri ve büyüme geriliğini değerlendirerek aynı yaş grubunda olan, yüksek ateşli fakat nöbet geçirmemiş çocuklarla kıyaslamayı amaçladık. Böylece bu çalışmada demir eksikliği anemisi ve büyüme geriliğinin febril konvülziyon için risk faktörü olup olmadığını araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel bir retrospektif çalışma olarak Ocak 2016-Eylül 2019 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları polikliniği ve Çocuk Aciline başvuran 6 ay - 78 ay arası 100 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilen bireylerin yaşları, cinsiyetleri, nöbet şekli, nöbet süresi, ek hastalık varlığı sorgulandı. Enfeksiyon odağı tespiti için ayrıntılı fizik muayene yapıldı. Yaşları 0-18 ay, 18-24 ay ve >24 ay olmak üzere üç grupta incelendi. Demir eksikliği anemisi varlığı ve yokluğu açısından 2 grupta incelendi. Büyüme geriliği açısından Z skoru -2'nin üstünde olanlar, -2 ile -3 arasında olanlar ve -3'ten küçük olanlar şeklinde 3 grupta incelendi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen bireylerin %50'si(n=50) febril konvülziyon geçirmiş (çalışma grubu), %50'si(n=50) febril konvülziyon geçirmemiştir (kontrol grubu). Katılımcıların %44'ü(n=44) kız, %56'sı(n=56) erkek cinsiyetteydi. Febril konvülziyonlu hastalarda serum hemoglobin ortalaması 11,50±1,78, ferritin ortalaması 35,62±41,71, MCV ortalaması 73,18±9,65 idi. Kontrol grubunda ise serum hemoglobin ortalaması 11,94±1,30, ferritin ortalaması 43,62±45,30, MCV ortalaması 75,03±5,60 idi. Febril konvülziyonlu hastaların %2'sinin (n=1) vücut kitle indeksi -2 ile -3 arasında, %2'sinin (n=1) vücut kitle indeksi -3'ün altındaydı. Kontrol grubunun ise %4'ünün (n=2) vücut kitle indeksi -2 ile -3 arasında iken vücut kitle indeksi -3'ün altında olan hiç birey bulunmamaktaydı. Sonuç: Febril konvülziyonların çoğu ateşli bir hastalığın erken dönemlerinde ortaya çıkar ve bazen de ilk bulgudur. Febril konvülziyonlu çocuklarda enfeksiyon odağı olarak ilk sırada akut üst solunum yolu enfeksiyonları bulunmuştur. Febril konvülziyonlu çocuklarda hemoglobin düşüklüğünün daha yüksek olduğu fakat istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Febril konvülziyonlu hastalarda %22 oranda demir eksikliği anemisi olduğu fakat kontrol grubuyla anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmamıza dahil edilen bireylerde büyüme geriliği açısından hasta grupları arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Febril konvülziyonlu hastalarda demir eksikliği anemisinin ve büyüme geriliğinin risk faktörü olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the parameters of iron deficiency anemia and failure to thrive in febrile convulsions in Gaziantep University Medical Faculty Şahinbey Training and Research Hospital. In this study, we aimed to investigate whether iron deficiency anemia and failure to thrive are risk factors for febrile convulsion. Materials and Methods: This study was carried out as a cross-sectional retrospective study between January 2016 and September 2019 with 100 children between 6 months - 78 months who applied to Gaziantep University Medical Faculty Training and Research Hospital Pediatric Outpatient Clinic and Pediatric Emergency Department. The age, sex, type of seizure, duration of seizure and presence of additional disease were questioned. Detailed physical examination was performed to determine the focus of infection. The ages were 0-18 months, 18-24 months and> 24 months. The two groups were examined for the presence and absence of iron deficiency anemia, those with a Z score higher than -2 for growth retardation and those with -2 to -3. and those less than -3. Results: 50% (n = 50) of the individuals included in the study had febrile convulsions (study group), and 50% (n = 50) had no febrile convulsions (control group). 44% (n = 44) of the individuals were female and 56% (n = 56) were male. The mean hemoglobin level was 11,50 ± 1,78, the mean ferritin 35,62 ± 41,71 and the MCV mean 73,18 ± 9,65 in febrile convulsions. The mean hemoglobin level in the control group was 11.94 ± 1.30, the mean of ferritin was 43.62 ± 45.30, and the mean MCV was 75.03 ± 5.60. The body mass index of 2% (n = 1) of febrile convulsion patients was between -2 and -3 and the body mass index of 2% (n = 1) was less than -3. 4% (n = 2) of the control group had no body mass index between -2 and -3 and no body mass index was below -3. Conclusion: Most of the febrile convulsions occur early in a febrile disease and are sometimes the first sign. Acute upper respiratory tract infections were the most common site of infection in children with febrile convulsions. Children with febrile convulsions had lower hemoglobin levels but were not statistically significant. It was found that iron deficiency anemia was found in 22% of patients with febrile convulsions, but there was no significant difference with the control group. There was no significant difference between the patient groups in terms of failure to thrive in the individuals included in our study. Further studies are needed to determine whether iron deficiency anemia and failure to thrive can be considered as a risk factor in patients with febrile convulsions.