Yıkılacak derecede tehlikeli yapıların tabi olduğu hukuki rejim
The legal rejim of the dangerously unstable structures
- Tez No: 608349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yıkılacak derecede tehlikeli yapı hükmüne dayanan idari işlemler, genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz eden metruk yapıların ile yıkılarak çevresine zarar verme riski bulunan yapıların oluşturduğu tehlikenin giderilmesi veya yıkılması işlemleridir. Bu tezde, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun yıkılacak derecede tehlikeli yapıları düzenleyen İmar Kanunu'nun 39. Maddesi incelenmiştir. Bu kapsamda; yıkılacak derecede tehlikeli yapılar için önem arz eden yapı, yıkım, tamir, metruk yapı ve tehlikeli yapı kavramları incelenmiştir. Sonrasında yıkılacak derecede tehlikeli yapılara ilişkin düzenlemeye, tehlikeli yapılarla ilişkili düzenlemelere ve ardından tehlikeli yapılar ile benzeşen düzenlemelere yer verilerek farklılıkları oraya konulmuştur. İmar Kanunu 39. maddesi idari işlemlerinde karşılaşılan problemler incelenmiştir. Bu problemlere karşı yargı organlarının ne yönde kararlar verdikleri ortaya konulacak, doktrinde yer alan yaklaşımlara yer verilerek çözümler bulunmaya çalışılmıştır. Öncelikle işlemde kararı almaya yetkili makama ilişkin tartışmaya yer verilerek, ardından düzenlemenin ihtiva ettiği şekli konulara değinilmiş, tehlikeli yapının tespitine yer verilmiş ve işlemde amaç unsuru incelenmiştir. Yıkılacak derecede tehlikeli yapı hükmüne dayanan idari işlemlere karşı başvurulabilecek hukuki çareler incelenmiştir. İdari Yargılama Usulü Kanunu 11. Maddesi, Kamu Denetçiliğine başvuru, dava yolu ve son olarak da bireysel başvuru yolu tehlikeli yapı özelinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The dangerously unstable structures acts are the derelict structures dangerous for public safety and security with the process of repairing or demolishing buildings with a risk of damaging the surrounding area. In this thesis, it was examined article 39 of Law on Land Development Planning and Control (Law no. 3194) which regulates the dangerously unstable structures. The structure, the demolition, the repair, the derelict structure and the dangerous structure concepts that are important for dangerously unstable structures were examined. Afterwards, regulation concerning to dangerous structures and regulation related to dangerous structures were given and then; differences in the regulations that resemble dangerous structures had been demonstrated. The problems encountered in the administrative procedures of the article 39 of zoning law were scrutinized. These problems were revealed in the direction of the judicial organs and we tried to find solutions that included the approaches in the doctrine. Firstly, the debate on the authority to take the decision was given in the process. Then, the shape of the arrangement is addressed. Lastly, the determination of the dangerous structure was included and the purpose of the process was examined. The legal remedies that can applied to the dangerously unstable structures decisions were examined. Article 11 of the Administration Jurisdiction Procedures Law, application to the Ombudsman, lawsuits and individual applications to the Constitutional Court were examined specific to dangerously unstable structures.