Yüksek denetim standartları çerçevesinde performans denetiminin incelenmesi ve Türkiye uygulamasının değerlendirilmesi
Within the framework of supreme audit standards, an examination of performance audit and evaluation of its applicability in Turkey
- Tez No: 608348
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
2010 yılında 6085 sayılı Sayıştay Kanunu'nun yürürlüğe konulmasıyla birlikte Türkiye'de performans denetimleri uluslararası alanda genel kabul görmüş standartlar (ISSAI) ve uygulamalardan farklı olarak ulusal mevzuat ve kamu idareleri tarafından belirlenen kriterler ve göstergeler dikkate alınarak yürütülmeye başlanmıştır. Performans bilgisinin denetimi olarak adlandırılabilecek bu denetim türü uluslararası uygulamalarda VET denetiminden ayrı ve bağımsız olarak mali denetim ile birlikte yürütülen bir denetim faaliyetidir. Türkiye uygulamaları ile uluslararası uygulamalar arasındaki farkı ortaya koymak için İngiltere'de yayımlanan performans denetim raporundan örnek bulgular ile Türkiye'de kamuoyu ile paylaşılan performans denetim raporlarından örnek bulgulara yer verilmiş ve bu alanda yapılan kavram tartışmalarının ötesine geçilerek bazı değerlendirmeler yapılmıştır. 6085 sayılı Sayıştay Kanunu'nda Türk Sayıştayı'nın VET denetimi yetkisi bulunup bulunmadığı noktasında ise; Sayıştay denetçileri tarafından kriter olarak ekonomiklik, verimlilik ve etkinlik kavramları seçilerek yapılacak konu bazlı denetimlerin adına VET denetimi denilmese de, VET denetimleriyle aynı amaca hizmet edeceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After promulgated of the Courts of Accounts Law No. 6085 in the year 2010, performance audits in Turkey, which have been performed different from the standards generally accepted in the international arena (ISSAI), is carried out taking into account the criteria and indicators set by national legislation and public administration. Performance audits in Turkey, which can be called as audit of performance information, is an audit activity carried out in conjunction with financial audit but separately and independently from Value For Money Audit in international practices. In this study, to demonstrate the difference between Turkey and international practices of performance audit, it is included that a sample of the performance audit report findings shared with the public in Turkey and international best practices of the performance audit findings published in England. In the Court of Accounts Law No. 6085, if it is evaluated that whether the TCA has the Value For Money Audit authority or not, it can be said that the subject-based audits conducted by the Court of Auditors by selecting the concepts of economics, efficiency and effectiveness as criterias will serve the same purpose as Value For Money Audits.