Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi (Erzurum il örneği)
The research of physical education teachers healthy life style behaviors (Erzurum province sample)
  1. Tez No: 566448
  2. Yazar: COŞKUN ÜÇDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Erzurum ilindeki Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırma betimsel tarama yöntemiyle uygulanmış bir çalışmanın sonucudur. Bu yöntem geçmişteki ya da hali hazırdaki mevcut bir durumu var olduğu biçimiyle tasvir etmeye yönelik yapılan araştırma türüdür. Araştırmaya konu olan kişi, olay, olgu, durum veya nesne kendi koşulları içinde ve olduğu gibi tanımlanmaya, tasvir etmeye çalışılır (Karasar, 2006). Çalışmanın evrenini 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Erzurum İli ve merkez ilçelerinde resmi ve özel ortaokul ve liselerde görev yapan Beden Eğitimi ve Spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 241 erkek ve 56 kadın olmak üzere toplam 297 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını saptamak amacıyla 52 maddeden oluşan Walker ve ark. (1987) tarafından geliştirilen ve Bahar ve ark. (2008) tarafından Türkçeye çevrilerek geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.00 istatistik programı kullanılmıştır. Demografik özelliklerin belirlenmesinde betimsel istatistik türlerinden biri olan frekans dağılımı kullanılmıştır. İki bağımsız değişken ile sağlıklı yaşam biçimi davranış düzeyleri arasındaki farklılaşmayı incelemek için parametrik istatistik türlerinden Independent Samples T Test, ikiden fazla değişken ile sağlıklı yaşam biçimi davranış düzeyleri arasındaki farklılaşmayı incelemek için ise tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki fark p:
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to research whether the healthy lifestyle behaviors of Physical Education and sports teachers in Erzurum differ according to various variables. Method: This research is the result of a study with a descriptive screening method. This method is a type of research aimed at portraying an existing situation in the past or present. The person, event, case, situation or object that is the subject of the research is tried to define and describe in its own conditions and as it is (Karasar, 2006). The target population of the study consists of teachers working in public and private secondary and high schools in Erzurum Province in 2018-2019 academic year.The sample group consisted of 297 physical education and sports teachers, 241 men and 56 women. In order to determine the healthy lifestyle, behaviors of the teachers were used the“healthy lifestyle behaviours scale”consisting of 52 articles (SYBDÖ) which was developed Walker and et all. (1987), and was translated into Turkish and carried out validity and reliability studies by Bahar and et all. (2008). SPSS 24.00 statistical program was used for data analysis. The frequency distribution which is one of the descriptive statistics types was used to determine the demographic characteristics. Independent samples T test was used in order to research the differences between two independent variables and healthy lifestyle behavior levels. On the other hand, a one-way ANOVA test was used to research the differentiation between more than two variables and healthy lifestyle behavior levels.The difference between the variables was interpreted based on p: