Tibia plato kırıklarında uyguladığımızcerrahi tedavilerin klinik veradyolojik sonuçları
  1. Tez No: 608390
  2. Yazar: BARIŞ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Cerrahi teknik ve tespit materyallerindeki gelişime rağmen; farklı derecelerde eklem çökmesi, ayrışma ve yumuşak doku hasarıyla birlikte geniş yaralanma spektrumuna sahip tibia plato kırıkları güçlük yaratan bir klinik problem olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı; tibia plato kırığı nedeniyle 2007 ve 2014 yılları arasında cerrahi tedavi uyguladığımız 134 olgudan yeterli takipleri yapılabilen 52 olgumuzun uzun dönem fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi ve literatür bilgileriyle kıyaslanması, olgularımızdakı başarı oranını ve ortaya çıkmış olan komplikasyonları belirlemek, gruplandırılmış olguları kaşılaştırılarak kırık tipinin, yaşın, cinsiyetin, greft kullanımının fonksiyonel sonuç ve başarı oranı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya alınan 52 olgunun 37'ü erkek, 15'i kadındı. Yaralanma anında yaş ortalaması 47,7 (14-84) idi. Trafik kazaları (% 53,8) etyolojik sebepler arasında ilk sırada görüldü. 28 olguda açık redüksiyon internal tespit, 12 olguda kapalı redüksiyon internal tespit, 5 olguda Minimal İnvaziv Plak Osteosentez ve 7 olguda artroskopi destekli fiksasyon tedavileri uygulandı. Postoperatif 2 olguda derin enfeksiyon, 1 olguda postop düşük ayak gibi major komplikasyonlar, 3 olguda ise yüzeyel yara enfeksiyonu gibi minor komplikasyonlar gelişti. Ortalama 2,9 yıllık takip sonunda Rasmussen kriterlerine göre % 89,3'lik klinik, % 90'lik radyolojik iyi ve mükemmel sonuçlar alındı. Kırık tipinin, yaşın, cinsiyetin ve greft kullanımının fonksiyonel sonucu ve başarı oranını etkileyen faktörler olduğu tespit edilmiştir. Ağrısız, fonksiyonel hareket aralığına sahip, uygun hizalanmış stabil eklem kazandırmak için kemik ve yumuşak doku hasarları dikkate alınarak uygun cerrahi yöntem seçilmelidir. Eklem yüzeyinin redüksiyonu anatomik veya kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmalı ve erken hareketi kolaylaştırmak için stabilitesi yüksek olan tespit uygulanmalıdır
Özet (Çeviri)
Tibial plateau fractures with different articular compression, displacement, and soft tissue injury still seems to be a difficult problem in spite of improved surgical techniques and implants. The aim of this study is to assess the long term functional and radiological results and comparing literature knowledge, to determine the success rate and the complication of our cases, comparing grouped cases success rate and functional results of the effect of fracture type, age, sex and graft usage at surgically treated 134 patients of 52 who were adequately followed up because of tibial plateau fractures in İstanbul Education and İnvastigation Hospital, Orthopaedics and Traumatology Department between 2007 and 2014. In our study, 37 male, 15 female, 52 patients were evaluated. Mean age was 47,7 (14-84) years during injury. The most common cause was traffic accidents (53,8%). Open reduction and internal fixation, closed reduction and internal fixation, minimal invaziv plate osteosynthesis and arthroscopy assisted fixation were performed in 28, 12, 5 and 7 patients respectively. Major complications like deep infection in two and droped foot in one patient, and minor complications like superficial tissue infection three patients were encountered. After a mean 2.9 years of follow up, 89,3% clinical, 90% radiologic good and excellent results were obtained using Rasmussen's clinical and radiologic assessment scores. Our results suggest that fracture type, age, sex and graft usage are the factors in functional result and success rate. In order to obtain a painless, functional range of motion and stable knee with appropriate alignment with considering bone and soft tissue injury of tibia plataeu fractures, appropriate surgical techniques must be choosed. Articular reduction must be anatomic or acceptable and implants with high stability must be used for early motion.