Tibia ve femur kırıklarında ao intrameduller kilitli çivisi uygulaması sonuçları
Treatment of femoral and ti̇bi̇al fractures with ao universal interlocking intramedullar nail.
- Tez No: 663748
- Danışmanlar: DR. MAHMUT KIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Her türlü internal fiksasyon girişiminin amacı, kırık fragmanları arasında stabiliteyi sağlamak, kırık hattındaki yükü transfer etmek ve anatomik açılaşmayı sağlamaktır. Günümüzde gelişen teknoloji ve sosyoekonomik koşullara paralel olarak artan trafik ve iş kazaları sonucu femur ve tibia kırıklarında büyük bir artış gözlenmektedir. Son 10-15 yıl içerisinde intrameduller (IM) kilitli çivi uygulamalarının yaygınlaşması sonucu bu kırıkların cerrahi tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu çalışmada amacımız femur ve tibia cisim kırıklarında, AO Universal femoral ve tibial IM kilitli çivi uyguladığımız hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmektir. YÖNTEM: SSK Ankara Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Nisan 1993-Haziran 1995 tarihleri arasında femur ve tibia kırığı olan 25 hasta (12 femur-13 tibia), AO Universal IM kilitli çivisi uygulanarak tedavi edildi. 4 hastaya daha önce plak+vida, 1 hastaya ise plak+Küntscher çivisi uygulanmıştı. Hastalarımızın ortalama yaşı 30.6 (15-62) idi. Ortalama takip süresi 14 ay (4-25) idi. Hastaların 6'ı kadın, 10'u erkekti. Kırıkların 17'i (%68) kapalı, 8'i (%32) açık kırıktı. Gustillo-Anderson (GA) sınıflamasına göre açık kırıkların 4'ü tip 1, 2'i tip 2, 1'i tip 3 A ve 1'i Tip 3 B kırıktı. Winquist-Hansen sınıflamasına göre femur kırıklarının 6'sı tip 0, 2'i tip 1, 2'i tip 2, 2'i tip 3, 1'i tip 4 kırıktı. Tibia kırıklarının ise 5'i tip 0, 3'ü tip 1, 1'i tip 2, 2'i tip 3 ve 2'i tip 4 kırıktı. IM çivi uygulaması için tüm tibia kırıklarında supin pozisyon, femur kırıkları içinse supin ya da yan yatar pozisyon tercih edildi. 13 hastada redüksiyon kırık hattı açılmadan gerçekleştirildi. Tüm distal kilitlemelerde serbest el tekniği kullanıldı. BULGULAR: Klemm ve Börner kriterlerine göre 12 hastada mükemmel, 10 hastada iyi, 3 hastada orta sonuç elde edildi. Hastaların cerrahi sonrası ortalama diz ve kalça fleksiyonu 110° saptandı. Hiçbir hastada kaynamama ya da gecikmiş kaynama izlenmedi. 1 hastada derin enfeksiyon, 2 hastada kilitleme problemi, 5 hastada ise trokanterik bölgede heteretopik osseifikasyon izlendi. 7 hastada 5°-10°, 2 hastada 15° dış rotasyon deformitesi, 5 hastada 5°-10°, 2 hastada 15° valgus angulasyonu, 1 hastada 25° posteriora açılaşma izlendi. 3 hastamızda 0.5-1cm'lik kısalık, 1 hastamızda 1-2cm'lik kısalık izlendi. SONUÇ: Segmente, parçalı femur - tibia kırıklarında, femur ve tibia pseudoartrozlarının ve GA tip 3'ya kadar olan açık femur-tibia kırıklarının cerrahi tedavisi ve stabilizasyonunda AO IM çivilerin kullanımının güvenilir ve etkin bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The purpose of any internal fixation procedure is to provide stability between fracture fragments, to transfer the load on the fracture line and to provide anatomical angulation. Nowadays, there is a great increase in femur and tibia fractures as a result of traffic and work accidents in parallel with developing technology and socioeconomic conditions. As a result of the widespread use of intramedullary (IM) locking nails in the last 10-15 years, great advances have been made in the surgical treatment of these fractures. AIM OF THE STUDY: In this study, our aim is to evaluate the clinical and radiological results of patients in whom AO Universal femoral and tibial IM locking nails were applied in femur and tibia shaft fractures. METHOD: In SSK Ankara Hospital 1. Orthopedics and Traumatology Clinic, 25 patients (12 femur-13 tibia) with femur and tibia fractures were treated between April 1993 and June 1995 by applying AO Universal IM locking nail. Plate + screw had been applied to 4 patients before, and plate + Küntscher nail was applied to 1 patient. The average age of our patients was 30.6 (15-62). Average follow-up time was 14 months (4-25). 6 of the patients were female and 10 were male. 17 (68%) of the fractures were closed, 8 (32%) were open fractures. According to the Gustillo-Anderson (GA) classification, 4 of the open fractures were type 1, 2 type 2, 1 type 3 A and 1 Type 3 B fractures. According to the Winquist-Hansen classification, 6 of the femoral fractures were type 0, 2 type 1, 2 type 2, 2 type 3, 1 type 4 fractures. The tibia fractures were 5 type 0, 3 type 1, 1 type 2, 2 type 3 and 2 type 4 fractures. The supine position was preferred for all tibia fractures for IM nail application, and the supine or lateral lying position was preferred for femoral fractures. In 13 patients, reduction was performed without opening the fracture line. Free hand technique was used for all distal locking. RESULTS: According to Klemm and Börner criteria, excellent results were obtained in 12 patients, good results in 10 patients, and moderate results in 3 patients. The mean knee and hip flexion of the patients after surgery was 110 °. Nonunion or delayed union was not observed in any patient. Deep infection in 1 patient, locking problem in 2 patients, and heterotopic ossification in the trochanteric region in 5 patients. There was 5 ° -10 ° external rotation deformity in 7 patients, 15 ° external rotation deformity in 2 patients, 5 ° -10 ° in 5 patients, 15 ° valgus angulation in 2 patients, and 25 ° posterior angulation in 1 patient. 0.5-1 cm shortening was observed in 3 patients and 1-2 cm shortening in 1 patient. CONCLUSIONS: It was concluded that the use of AO IM nails is a safe and effective method in the surgical treatment and stabilization of segmented, comminuted femur-tibia fractures, femur and tibia pseudoarthrosis and open femoral-tibia fractures up to GA type 3.