Milliyetçi Hareket Partisi'nin Türkiye-AB ilişkilerine ve müzakerelerine (1997-2017) yönelik politik yaklaşımının incelenmesi
The analysis of the Nationalist Movement Party's political approach to Turkey-EU relations and membership negotiations between 1997-2017
- Tez No: 608394
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa Devletleri, geçmişte yaşadıkları ekonomik ve siyasal sorunları tekrar yaşamamak adına çeşitli kurum ve kuruluşlar oluşturmuşlardır.1951 yılında Avrupa Kömür Çelik Teşkilatı'nın (AKÇT) kuruluşu ile başlayan süreç 1957 Roma Anlaşması ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) adını almış, günümüzde Avrupa Birliği(AB) olarak adlandırılmaktadır. Yeni oluşan dünya düzeninde batı ekseninde yer almak isteyen Türkiye, 1959 yılında, o tarihte ki adıyla AET'na üyelik için ilk müracaatını yapmıştır. Günümüze dek çeşitli anlaşma ve müzakerelerle geçen sürede Türkiye'nin birliğe üyeliği gerçekleşmemiştir. Kurumsal kimliğini 1969 yılında oluşturan, Türk Milliyetçiliği fikir temelinde bir benimseyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), gerek iktidar gerekse muhalefet olduğu dönemlerde Türkiye- AB ilişkilerine dair politikalar üretmiştir. Türk Devletinin milletiyle beraber bekası, refahı, güvenliği ve bağımsızlığı ilkesine dayanan“Onurlu Üyelik”prensibi MHP'nin Türkiye –AB ilişkilerine bakışının temelini oluşturmaktadır. Çalışmamda, Türkiye- AB ilişkilerinin tarihsel süreci anlatılacak, MHP'nin kuruluşundan itibaren tarihsel gelişiminden bahsedilerek, MHP'nin Türkiye-AB ilişkilerine ve müzakerelerine yönelik politik yaklaşımı değerlendirilecektir
Özet (Çeviri)
After World War Two, European states established various institutions and organizations in order not to relive the economic and political problems they had experienced in the past. The process has started with the establishment of the European Coal and steel Organization in 1951 and was named after the European Economic Community (EEC) by Treaty of Rome in 1957, which later was renamed to European Union (EU). Turkey, a country that aimed to participate in the western axis in New World Order, submitted its first application for associated membership in the EEC in 1959. Although various agreements and negotiations have been taken place since then, Turkey's membership in the union has not been realized. In 1969, The Nationalist Movement Party (MHP) established its institutional identity, adopted the idea of Turkish nationalism and has produced policies on Turkey-EU relations during the periods of power and opposition. The principle of“honorable membership”that based on the principle of the survival, welfare, security, and independence of the Turkish state with its nation, is the basis of MHP's view of Turkey–EU relations. The purpose of this thesis is to explain the historical process of Turkey-EU relations, to discuss the history of MHP development since its establishment, and to evaluate the political approach of the MHP towards Turkey-EU relations and negotiations.