Kentleşme ve kentlileşme bağlamında suç: İskenderun örneği
Crime in scope of urbanization and urbatinity: İskendurun
  1. Tez No: 608393
  2. Yazar: RECEP CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sürekli olarak gelişen ve değişen kent yaşamında suç, her kesimden insanı etkileyen ve üzerinde en fazla durulması gereken olgulardan bir tanesidir. Kentleşme süreci ile birlikte kentler yüksek ivmede göçlere maruz kalmış, bunun bir sonucu olarak kentlerde suç ve suç oranları yükselmiştir. Kentleşme süreci suç ve suç oranlarını arttırmanın yanında yeni suç türlerinin ortaya çıkmasında da etkili olmuştur. Yüksek ivmede göçe maruz kalan kentlerin güvenliğini sağlamak her şeyden önce kente göç yoluyla gelen veya kentin farklı sosyo-ekonomik bölgelerinde yaşayan unsurların kente ve kent yaşamına adaptasyonu ile mümkündür. Zira kentleşme sürecinde suç işleyenlerin büyük çoğunluğunu kentle uyum sorunu yaşayan ve kentle bütünleşemeyen kişiler oluşturmaktadır. Kentleşme ve kentlileşme ile suç arasında doğru orantılı bir ilişkinin olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Yaygın olarak kabul gören görüşe göre; suç ve suçluluk olguları, toplumsal problemlerin ortaya çıkardığı bir sürecin ürünüdür. Kentleşme ve kentlileşme sürecinde artan suç olgusunun temelini ise bu süreçte kentsel alanda ortaya çıkan toplumsal problemler oluşturur. Bu sebeple; kentlerde suç ve suç oranlarındaki artışı anlayabilmek için; kente uyum sağlayamayan bireylerin suça konu olmalarının temelinde yatan sebepleri analiz etmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Crime which is in continuously developing and evolving urban life is one of the phenomenon that affects people from all strata and needs to be emphasized the most. Cities exposed high rate of migration by urbanization process, this caused rise of crime and crime rates in our cities. Urbanization process also affects emergence of new crime types in addition to rising of crime and crime rates. Providing the security of cities which exposed high rate of migration is primarily possible with adaptation of constituents that arrive cities by migration or live in different socioeconomic regions of the city to the city and city life. In as much as big portion of criminals consist of persons which have adaptation problems with the city and could not be integrated to the city in urbanization process. It is an indisputable fact that there is a correlation between crime, urbanization and urbanity. Regarding to generally accepted view; crime and criminality phenomenons are products of a process of social problems. The fundamentals of rising of crime phenomena in process of urbanization and urbanity consist of social problems that emerged in urban areas. Therefore, to understand the rise of crime and crime rates in the cities, the analysis of reasons which lies beneath why persons which can not integrate the city became subject to crime.