Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde mavi kod uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of blue code applications in dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 694954
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KUVAKİ BALKAN, DOÇ. DR. ŞULE ÖZBİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Mavi Kod tüm dünyada hastane içi kardiyopulmoner arrestlere hızlı, etkili müdahaleyle Kardiyopulmoner Resüsitasyonun (KPR) başarısını artırmayı amaçlayan bir kod sistemidir. Her hastane kendi olanaklarına uygun bir Mavi Kod işleyişi oluşturmak durumundadır. AMAÇ: Bu çalışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde (DEÜTF) yapılan Mavi Kod uygulamaları, çağrı nedenleri müdahalenin niteliği ve mortalite oranlarının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurul onayından sonra dokuz ay (Temmuz 2019 - Mart 2020) içindeki Mavi Kod çağrıları prospektif olarak incelendi. Demografik veriler, tanı, ek hastalıklar, izlendiği serviste yatış süreleri ve eğer kardiyopulmoner arrest gelişti ise KPR uygulamaları ile ilgili özellikler kaydedildi. Mavi Kod kayıt formu müdahale sonrası doldurularak, veriler istatiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 127 çağrının 7'si yanlışlıkla yapılan çağırılardır 60'ı ise yatışı olmayan hasta grubunda verilen ve paramedik ekibine yönlendirilen çağrılarıdır. Mavi Kod çağrılarının 2'si yatışı olmayan olgulardan olmak üzere 23'ü kardiyak arrest, 13'ü solunum arresti, 17'si genel durumu kritik hastada endotrakeal entübasyon nedeniyledir. Çağrının geldiği yere ulaşma süresi ortalama 2.76±0,95 dakika idi. Anestezi ekibine yönlendirilen 67 Mavi Kod çağrısının 63'ü yataklı servislerden, 4'ü yoğun bakım ünitelerinden verildiği belirlenmiştir. Kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan olgularda ilk ritim değerlendirmesinde 33 olguda şok uygulanmayan ritimler, 3 olguda şok uygulanan ritimler belirlenmiştir. KPR uygulanan olguların 15'inde (%41,7) spontan dolaşım tekrar sağlanmışken iken 21'inde (%58,3) ölüm gerçekleşmiştir. TARTIŞMA/SONUÇ: Mavi Kod çağırılarının yaklaşık üçte birinin Mavi Kod tanımına uygun çağırılar olduğu diğerlerinin ise genel durumu kötüleşen hastalar için“acil”tıbbi yardım çağrısı olduğu görülmektedir. Kardiyak arrestler ve diğer tıbbi aciller için ayrı ekipler olmadığında bu sonuç beklenen bir sonuçtur ve bu nedenle ayrı ekipler oluşturulması düşünülebilir. Hastanemizde kardiyak arrestlere neden olabilecek durumların erken fark edilip önlenmesi ve bu amaçla kurum içi düzenli eğitimlerin verilmesi de gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mavi Kod, Kardiyopulmoner resüsitasyon, Hastane içi kardiyak arrest.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Code Blue is a code system that aims to increase the success of Cardiopulmonary Resuscitation (CPR) with rapid and effective intervention for inhospital cardiopulmonary arrests all over the world. Each hospital has to create a Code Blue operation suitable for its own facilities. PURPOSE: In this study, it was aimed to investigate the Code Blue applications, the reasons for the call, the quality of the intervention and the mortality rates in Dokuz Eylül University Hospital (DEÜTF). METHOD: Code Blue calls within nine months (July 2019 - March 2020) after ethics committee approval were prospectively reviewed. Demographic data, diagnosis, comorbidities, length of stay in the ward and, if cardiopulmonary arrest developed, characteristics related to CPR applications were recorded. The Blue Code registration form was filled after the intervention and the data were analyzed statistically. RESULTS: Of the 127 calls included in the study, 7 were calls made accidentally, and 60 were calls made in the non-hospitalized patient group and directed to the paramedic team. Code Blue calls were due to cardiac arrest in 23, respiratory arrest in 13, endotracheal intubation in 17 patients with critical general condition, 2 of which were from non-hospitalized patients. The mean time to reach the place where the call came from was 2.76±0.95 minutes. It was determined that 63 of the 67 Code Blue calls directed to the anesthesia team were given from inpatient services and 4 from intensive care units. In the initial rhythm evaluation of the patients who underwent cardiopulmonary resuscitation, rhythms that were not shocked were determined in 33 cases, and rhythms that were shocked in 3 cases. While spontaneous circulation was restored in 15 (41.7%) of the patients who underwent CPR, death occurred in 21 (58.3%) cases. CONCLUSION&DISCUSSION: It is observed that approximately one third of the Code Blue calls are those that comply with the Code Blue definition, while the others are“urgent”medical help calls for patients whose general condition deteriorates. In the absence of separate teams for cardiac arrests and other medical emergencies, this result is expected and therefore separate teams may be considered. Early recognition VIII and prevention of situations that may cause cardiac arrests in our hospital and regular in-house training should be provided for this purpose. KEYWORDS: Blue Code, Cardiopulmonary resuscitation , In hospital cardiac arrest