İlkokul İngilizce öğretiminde görsel okuryazarlık etkinliklerinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of visual literacy activities on students' success in primary school English instruction
- Tez No: 608438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlkokul İngilizce öğretiminde kullanılan görsel okuryazarlık etkinliklerinin öğrenci başarısına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmış olup; ilk beş alt amaç için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, son alt amaç için ise yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Konya-Kulu Atatürk İlkokulu 3. Sınıfta öğrenim gören, deney 1 ve deney 2 gruplarında eşit sayıda olmak üzere 36 öğrenci oluşturmaktadır. Deney 2 grubunda dersler ders kitabı ve süregelen etkinliklerle gerçekleştirilmişken, deney 1 grubunda ise bunlara ek olarak görsel okuryazarlık etkinlikleri ile gerçekleştirilmiştir. Deney süresi araştırmacı tarafından hazırlanmış olan ünite ve günlük planlarına uygun olarak gerçekleştirilmiş ve toplam 8 hafta sürmüştür. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ön test ve son test olarak takip edilen ünitelere ait başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde; öğrenciler ve uzmanların demografik bilgileri için frekans, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmış; ön test-son test karşılaştırmalarında aritmetik ortalama, bağımlı ve bağımsız t-testi analizleri, son test-kalıcılık testi karşılaştırmalarında ise ilişkili örneklemler için t-testleri uygulanmış; nitel veriler içinse içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; görsel okuryazarlık etkinliklerinin gerçekleştirildiği sınıftaki öğrencilerin ingilizce dersi başarılarının ve ön test son testte olan değişimlerinin, süregelen etkinliklerin gerçekleştirildiği gruptan daha yüksek olduğu, kalıcılık testinin her iki grupta da birbirinden farklı olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen etkinlikler öğrenciler tarafından genel olarak beğenilirken, sevilmeyen ve zorlanılan etkinliklerin de bulunduğu, etkinliklerin öğrencilere karışık duygular, heyecan, yetersizlik duygusu, kaygı, mutluluk, özgüven ve verimlilik duygularını hisssettirdiği, etkinliklerin ders içi ve dışı önemli katkılarının olduğu, etkinliklerle öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha önce karşılaşmadığı ve diğer derslerde kullanılabilir olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of visual literacy activities used in primary school English language teaching to student success. Quantitative and qualitative research methods have used together in the research; semi-experimental design with pretest, post-test has been used for the first four sub-goals, and semi-structured interview method has been used for the last sub-goal. The study group of the study consists of 36 students, who are studying in the 3rd grade Konya-Kulu Atatürk Primary School and who are in equal number in experiment 1 and experiment 2 groups. In Experiment 2 group, lessons were carried out with textbooks and ongoing activities. In experiment group 1, in addition to these, visual literacy activities were carried out. The test period was carried out in accordance with the unit and daily plans prepared by the researcher and lasted a total of 8 weeks. As data collection instrument, success test that were followed by pre-test and posttest prepared by researcher and semi-structured interview form were used. In the analysis of the quantitate data; frequency, percentage, mean, standard deviation were used for demographic information of students and experts; arithmetic mean, dependent and independent t-test analyzes were used in pre-test-post-test comparisons, t-tests for related samples in post-test-persistence test comparisons were used; content analysis were performed for the qualitative data. At the end of the study; the class' pre-tests and post-tests success where the visual literacy activities used were higher than those of the group in which the ongoing activities were used. The permanence tests weren't different in both groups. While the activities were generally appreciated by the students, the results of the activities were found that there were some activities the students didn't like and they had difficulty in activities. The students had mixed feelings, excitement, feelings of inadequacy, anxiety, happiness, self-confidence and emotions. The activities had significant contributions and the majority of the students had never met before the activities and they claimed that the activities could be used in other courses.