Ortaokul öğrencilerinin saldırgan davranışları ile akran ilişkileri ve öz-yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A relationship between aggressive behavior, peer relationship and self-efficacy among middle school students
- Tez No: 608452
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UZ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın temel amacı akran ilişkileri ve öz yeterliğin, ortaokul öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin yordayıcılığını belirlemektir. Araştırmada ayrıca saldırganlık puanlarının cinsiyet ve sınıf düzeyine göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinin Buca ilçesinde 5., 6., 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören 661 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Reaktif-Proaktif Saldırganlık Ölçeği”, 'Çocuklar İçin Öz-yeterlik Ölçeği' ve 'Akran İlişkileri Ölçeği' kullanılmıştır. Veri Analizinde pearson korelasyon analizi, aşamalı çoklu regresyon analizi, t-testi, varyans analizi ve varyans analizinin anlamlı olduğu durumlarda grupları iki olarak karşılaştırmak için LSD testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda akran ilişkileri ve öz yeterliğin, saldırganlığın anlamlı yordayıcıları olduğu ve bu değişkenlerin saldırganlığın %27.9'unu açıkladığı bulunmuştur. Ayrıca saldırganlık puan ortalamalarının cinsiyete ve sınıf düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaştığı bulunmuştur. Elde edilen bu bulgular alanyazındaki diğer araştırma sonuçları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the peer relations and self-efficacy and predict the levels of aggression of secondary school students. The study also investigated whether aggression scores vary according to gender and class level. The sample of the study included 661 students in 5th, 6th, 7th and 8th grades in Buca, İzmir. In this research“Reactive-Proactive Aggression Questinnaire”, 'Self-Efficacy Scale for Children' 'Peer Relationship Scale' are used to collect data. In this research,“Reactive-Proactive Aggression Questinnaire”and“Problem Solving Inventory for Children”are used to collect data. Pearson correlations analysis, stepwise multiple regression analysis, t-test and variance analysis are used for data analyzing. And LSD testing techniques were used to compare groups in two cases where variance analysis was significant. As a result of the study, it was found that peer relations and self-efficacy were significant predictors of aggression and these variables explained 27.9% of the aggression. There are also statistically significant differences in terms of gender and class level. These findings are discussed in the light of other research results in the literature.