Cengiz Dağcı'nun romanlarında değerler eğitimi
Values education in Cengiz Dağci's novels
  1. Tez No: 608451
  2. Yazar: FEYİME ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM FEDAİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Cengiz Dağcı (1919-2011) Kırım'da doğan bir Tatar Türkü olarak Türk kimliğine sadık, Türk tarihini araştıran, dünyadaki son günlerini Türk kültüründen örnekler sunduğu romanlarını yazarak geçiren“edebiyat emekçisi”bir yazardır. 1956 yılında ilk romanı Korkunç Yıllar'ı kaleme almasıyla yazarlık hayatına başlayan Cengiz Dağcı, yaşamı boyunca biriktirdiği hatıraları ve hatıralarından arta kalanları yazarak ömrünün son günleri dahi çalışma masasında geçirmiştir. Yazarın ölmeden önce basımını planladığı bazı notları Ötüken Neşriyat tarafından toparlanarak kitaplaştırılmıştır. Cengiz Dağcı ölümünden sonrasına dahi basılmaya hazır“miras”özelliğinde romanlar bırakmıştır. Dağcı'nın romanları, Kırım'dan göçe zorlanan Tatar Türklerinin hayatlarına ışık tutmasının yanında, II. Dünya Savaşı esnasında tüm dünyayı etkileyen politik ve ekonomik sistemlerden bahsetme özelliğiyle de tarihî belge niteliği taşımaktadır. Yazar, romanlarında yalnızca gerçeklerden bahsetmek yerine eserlerinin zeminine hayal gücünü yerleştirmiş, böylece adını dünya çapında duyurmuştur. Dağcı'nın başarıya ulaşmasında etkili olan özelliği, yalın dili ve üslubunun yanında, günümüz dünyasında unutulmaya yüz tutan“değer”kavramına dikkat çekmiş olmasıdır. Çalışmamızda Cengiz Dağcı'nın Onlar da İnsandı, Korkunç Yıllar, Yurdunu Kaybeden Adam, İhtiyar Savaşçı, Benim Gibi Biri, Üşüyen Sokak, Ölüm ve Korku Günleri, Biz Beraber Geçtik Bu Yolu, Dönüş, Yoldaşlar, O Topraklar Bizimdi, Badem Dalına Asılı Bebekler, Anneme Mektuplar, Regina ve Genç Timuçin adlı romanlarının zeminine yerleştirdiği“değerler”üzerinde durulmuştur. Bu romanlarda siyasî, sosyal, ahlâkî, iktisadî, ilmî, dinî değerler ve estetik değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cengiz Dağcı Dağcı [9 March 1919 (Gurzuf) - 22 September 2011(Londra)]; is a veterian Tatarian Turkish author who was extremely loyal to Turkish culture and even his last days he spends his days to write a novel which includes Turkish historical background and also pattern of Turkish culture was born in Crimea. He knucled down to his career typing his first fiction Korkunç Yıllar (1956). Hereafter he has spends his life to recount his keepsakes and vestigial of his keepsakes.“Ötüken Neşriyat”collected his notes that the writer plans to print and converted them into a book. Even after his death Cengiz Dağcı left novels which are already ripe to print as a herritage. Dağcı's novels takes part as a historical document which includes a qualification of both the system that effects the World with a perspective of politic and economic situation during the World War II and also it takes a part as being a guide the Tatarian Turkish people who was imigrated by force from Crimea. Instead of telling only truth writer adds his imagination into his creation which makes him much more famous all around the World. The thing that leads him to have success both his simple language and the notion that is almost forgotten in society which is called“value”. In this study we focused on the notion of 'value' which creates the main subjects of Cengiz Dağcı's novels. These are: Onlar da İnsandı, Korkunç Yıllar, Yurdunu Kaybeden Adam, İhtiyar Savaşçı, Benim Gibi Biri, Üşüyen Sokak, Ölüm ve Korku Günleri, Biz Beraber Geçtik Bu Yolu, Dönüş, Yoldaşlar, O Topraklar Bizimdi, Badem Dalına Asılı Bebekler, Anneme Mektuplar, Regina, Genç Timuçin. In these novels also studied politic, social, moral, economic, scientific, religional (ecclesiastical) and aesthetic notions.