Relationship between identity development of young LGB adults and their attachment styles and defense mechanisms
Genç yetişkin LGB bireylerin kimlik gelişimi ile bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişki
- Tez No: 608460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDAĞ GÖÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Cinsel kimlik genellikle bireyin cinsel yönelimini, cinsel rolünü ve cinsel yaşamını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ergenlik öncesi dönemde bireyler kendi cinsel duygularını ve hislerini farketmeye başlarlar. Özellikle Türkiye gibi hetero normatif algının baskın olduğu toplumlarda, cinsel arzu genellikle karşı cinsiyete yönelmesi (heteroseksüel) olağan karşılanır, fakat bireyin cinsel arzusunun karşı cinsiyete olduğu kadar kendi cinsiyetine (homoseksüel/eşcinsel) ve/veya her iki cinsiyete (biseksüel) yönelmiş olmasıda var olan bir durumdur. LGB kimlik gelişimi için modern teoriler baz alındığında cinsel kimlik gelişimi duygusal ve cinsel arzu boyutları dışında bilişsel, çevresel, ilişkisel, ve davranışsal yapıları içerisine alan çok boyutlu bir sistemde değerlendirilmektedir. Bunun dışında, LGB bireylerin gündelik hayatlarında yaşadıkları dışlanma, etiketlenme, fiziksel ya da duygusal şiddet gibi deneyimler sonucunda ruh sağlıklarının olumsuz şekilde etkilendiği bilinmektedir. Aynı zamanda bireylerin ilk dönem ilişkilerinde birincil bakım veren kişi ile kurdukları ilişkinin gelecekteki ilişki kurma biçimleri ile bağlantılı olduğu literatürde mevcuttur. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki genç yetişkin LGB bireylerin kimlik gelişim süreçleri ile bireylerin bağlanma biçimlerinin ve savunma mekanizmalarının ilişkisini incelemektir. Araştırmanın bulguları LGB bireylerler arasında LGBIS'in olumsuz alt ölçeği olan kabullenilme kaygısının korkulu/kaçınmacı bağlanma stili ve ilkel/olgunlaşmamış savunma mekanizmaları ile olumlu ilişkisi olduğunu göstermektedir. Aşamalı regresyon analizi sonucunda; korkulu/kaçınmacı bağlanma stili, saplantılı bağlanma stili ve kayıtısz/kaçınan bağlanma stilinin, LGB bireylerin kabullenilme kaygıları üzerinde yordayıcı bir etkisi olduğu görülmüştür. Sonuçlar tartışılmış, klinik uygulamalar ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sexual identity is a term that is commonly used to describe an individual's sexual orientation, sexual role, and sexual life. During preadolescence period, individuals begin to realize their sexual desires and feelings. In societies, such as Turkey, where heteronormative perception is dominant, having sexual desire towards the opposite sex (heterosexual) is generally accepted as ordinary; however, having sexual desire towards same sex (homosexual/gay) and/or both sexes (bisexual) is an existing condition. Based on the modern theories for identity development processes of LGB, the development of sexual identity is evaluated in a multidimensional system including cognitive, emotional, relational, and behavioral structures besides emotional and sexual desire dimensions. Apart from this, it is known that mental health is affected negatively among LGB individuals because of their experiences such as stigmatization, discrimination, physical and emotional violence in their daily lives. Literature also showed that individuals' relationships with the primary caregivers in the first period of their lives affected their future relationships with others. The purpose of this study is to examine the relationship between identity developments of LGB young adults and their attachment styles and defense mechanisms. The analysis in this study revealed that acceptance concern, which is the negative subscale of LGBIS, has positive correlations with fearful attachment styles and immature defense styles. The stepwise regression analysis showed that fearful attachment style, preoccupied attachment style and dismissing attachment style were predictor role on the acceptance concerns of LGB individuals. Findings were discussed; suggestions were made for clinical practices and future studies.