Ergenlik dönemindeki mültecilerde kültürlenme stratejileri ve kimlik gelişim boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between culturization strategies and dimensions of identity development in adolescent refugees
  1. Tez No: 969049
  2. Yazar: MERVE ÖZDENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 2011 yılı itibariyle Türkiye'ye zorunlu olarak göç etmiş Suriyeli genç bireylerin tercih ettikleri kültürlenme stratejileri ile kimlik statüleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi olarak, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan Suriye kökenli ve 13-25 yaş aralığındaki 140 katılımcıdan verilerin toplanması için Kültürlenme Ölçeği ve Kimlik Boyutlarını Biçimlendirme Ölçeği uygulanmış; sosyo-demografik özellikler için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada verileri analiz ederken istatiksel yöntemlerden Bağımsız Gruplar t testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü ANOVA, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon Analizi, Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda katılımcılar arasında en yaygın kültürleşme stratejisi bütünleşme; en yaygın kimlik statüsü ise seçeneklerin genişletilmesine araştırılması olarak belirlenmiştir. Ayrıca bulgular, kültürleşme stratejileri ile kimlik statüleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre, kültürlenme ölçeği puanlarının %10'nunun (F=2,86, p=0,017) kimlik gelişim boyutlarından seçeneklerin saplantılı araştırılması puanı (p=0,007) tarafından; kimlik gelişim boyutları ölçek puanlarının %8'inin (F=2,89, p=0,025) ise kültürlenme alt ölçeğinin bütünleşme puanı (p=0,002) tarafından istatistiksel açıdan anlamlı derecede yordandığı belirlenmiştir. Sosyo-demografik değişkenlerlerden, ait hissettikleri etnik köken sorusuna Arap kökeni dışında (diğer) yanıtlar veren katılımcıların Arap kökeni yanıtını verenlere kıyasla asimilasyon puanının daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca, aile gelir seviyesi ile asimilasyon alt ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Suriyeli mülteci gençler arasında yüksek aile gelir düzeyine sahip olanların asimilasyon puan ortalamaları da yüksek olarak belirlenmiş; çok düşük aile gelirine sahip olduğunu belirtenlerin ise en düşük asimilasyon puan ortalamasına sahip olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the acculturation strategies preferred by Syrian young people who have migrated to Turkey forcibly after 2011 and their identity status. As the method of the research, the relational survey model among the quantitative research methods was used. The Acculturation Scale and The Dimensions of Identity Development Scale were applied to collect data from 140 participants of Syrian origin and between the ages of 13-25; Personal Information Form was used for socio-demographic characteristics. The obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 package program. While analyzing the data in the research, Independent Groups t test, Mann Whitney U test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation Analysis, Multivariate Linear Regression Analysis were applied. As a result of the analysis, the most common acculturation strategy among the participants was integration; The most common identity status was identified as seeking to expand options. In addition, the findings revealed that there is a statistically significant relationship between acculturation strategies and identity status. According to the results of the regression analysis, 10% of the acculturation scale scores (F=2.86, p=0.017) were determined by the obsessive exploration of alternatives score (p=0.007); It was determined that 8% of identity development dimensions scale scores (F=2.89, p=0.025) were predicted statistically significantly by the integration score of the acculturation subscale (p=0.002). Among the socio-demographic variables, it is seen that the assimilation score of the participants who gave (other) answers to the question of ethnicity they belonged to, other than Arab origin, was higher than those who gave the answer of Arab origin. In addition, a significant relationship was found between family income level and assimilation subscale. Among the Syrian refugee youth, the average of assimilation scores of those with a high family income were also determined as high; It was determined that those who stated that they had very low family income had the lowest assimilation score average.