Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin cinsel kimlik gelişimi: Cinsel kimlik ve din eğitimi ilişkisi üzerine fenomenolojik bir araştırma
Gender identity development of individuals in emerging adulthood: A phenomenological research on the relationship between gender identity and religious education
  1. Tez No: 885470
  2. Yazar: FATMA ÇİLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin cinsel kimlik gelişimleri ile din eğitiminin ilişkisini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik (olgubilim) desen kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, İnönü Üniversitesinin sağlık, sosyal ve fen bilimleri alanlarında öğrenim görmekte olan 18-25 yaş arasındaki bireylerden oluşmaktadır. Örneklem grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve 24 genç birey seçilmiştir. Nitel verilerin toplanması amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formları geliştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda ailede ve din eğitimi kurumlarında alınan din eğitiminin bireylerin cinsel kimlik gelişimini etkilediği görülmüştür. Katılımcılar, din eğitimi kurumlarında cinsel kimlik gelişimi hakkında yeterince eğitim verilmediğini belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda bireyler, ailenin ve din eğitimcilerinin kendileri üzerinde dini kullanarak baskı kurduklarını ve bu durumun kendilerini olumsuz etkilediğini ifade etmişlerdir. Bu nedenle, dinin baskı unsuru olarak kullanıldığı durumlarda bireylerin cinsel kimlik gelişimi açısından olumsuz yönde etkilendikleri ve bu durumun dine karşı önyargıya da neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sağlıklı cinsel kimlik kazanımı için ailede ve eğitim kurumlarında verilen eğitimlerin içeriğinin de düzenlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relationship between religious education and sexual identity development among individuals in emerging adulthood. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The population of the research consists of individuals aged 18-25 studying in the fields of health, social and science at İnönü University. Criterion sampling method, one of the purposive sampling techniques, was used to select a sample group of 24 young individuals. Semi-structured interview forms were developed to collect qualitative data. The interviews revealed that religious education received within family and religious education institutions can affect the sexual identity development of individuals. Participants stated that there is insufficient education on sexual identity development in religious education institutions. They also reported that families and religious educators put pressure on religion by exploiting it and that this situation had a negative impact. For this reason, when religion is used as an element of oppression, individuals' sexual identity development may be negatively affected and may cause prejudice against religion. It has been concluded that the content of the training given in the family and educational institutions should be regulated in order to gain a healthy sexual identity.