The surface of distance
Mesafenin yüzeyi
- Tez No: 608504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tezimde aracılık kavramının olasılığı—herhangi bir nesnenin aktarılması, bir araçla ilişkilendirilebilmesi—üzerinde durmaya çalıştım ve bu olasılığın mantıksal, ya da rasyonel, bir çerçeve içerisinde meşru olup olamayacağı sorusunu sordum. Dilin arabulucuk kavramına bir örnek teşkil ettiğini varsayarak“isimlendirilemez”,“tanımlanamaz”,“söylenemez”gibi temsil edilemez, varsayımsal bir nesneye işaret eden kelimelerin gramatik yapılarını açtım. İddiam, tüm bu sayılan kelimelerin ifade etmeyi, göstermeyi, temsil etmeyi amaçladıları nesnenin bu amacı değillediği, bu amacın dışında kaldığı, ve bu sepeble onu temsil etmeyi amaçlayan hiçbir kelimenin, bu değilleme hareketi zorunlu olduğu sürece, geleneksel bir temsiliyet mantığına başvurarak meşrulaştırılamayacağı yönünde.
Özet (Çeviri)
In my thesis I have focused on the concept and the possibility of mediation, and ask whether or if this possibility—the possibility of an object to be transmitted, to be related, via a medium—can ever be justified by having recourse to rational frameworks. Considering language as one example of a medium, I base my inquiry on certain cases that occur in grammar, such as the words 'ineffable,' 'unnameable,' 'unrepresentable,' etc. I argue that these words all point to something which cannot be pointed to, insofar as what the word 'ineffable' aims to signify, to represent, is, because ineffable, not open to signification—what is represented by the word 'ineffable' negates representation and so cannot legitimize the word which seeks to represent it. This, then, inaugurs a different concept of representation, as well as mediation, which I elaborate at length throughout the text.