The effects of Turkish tv series on other cultural and creative industries: Music industry
Türk dizilerinin diğer kültürel ve yaratıcı endüstriler üzerindeki etkileri: Müzik endüstrisi
- Tez No: 608507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE DERVİŞOĞLU OKANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Music, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde dizi endüstrisi, içerik üretebilmek adına diğer kültürel ve yaratıcı endüstrilerle etkileşime geçerek, bu endüstriler için önemli derecede çarpan etkisi yaratma özelliğiyle yaratıcı ekonominin önemli kollarından birini oluşturmaktadır. Müzik endüstrisi, dizilerin çarpan etkilerinden faydalanan endüstrilerden biri olarak gösterilebilir. Çeşitli örnekler incelendiğinde, küresel pazarda bir 'tür' olarak anılan ve müzik endüstrisiyle fayda sağlama temelinde bir ilişkiye oturtulmuş, ülkelerin özgün yapımı olan dizi türleri görülmektedir. Ancak, bir 'tür' olarak küresel anlamda başarı kazanmış olan Türkiye'nin durumu incelendiğinde, Türk dizileri için bu ilişkinin yeterli düzeyde geliştirilemediği görülmektedir. Bu nedenle bu çalışma, Türk dizilerinin müzik endüstrisiyle etkileşiminin iyileştirilmesine dair ihtiyacın gözlemlenmesi üzerine hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, TV series industry is considered as one of the most valuable branches of creative economy that interacts with other cultural and creative industries in order to generate content, thus creates a significant multiplier effects on these industries. Music industry can be shown as one of these industries. When the examples are examined there are some country originated TV serial genres that have a well-developed beneficial relationship structure with music industry in the global market. However, when the Turkey's case is examined it is seen that as one of the countries that have succeeded globally as a TV series genre, this relationship with music industry could not be developed sufficiently for Turkish TV series. Therefore, this study is made, based on the observation that there is a necessity to improve the interaction between Turkish TV series and music industry.