Denetimli serbestlikten yararlanan kişilerin iş ve meslek ihtiyaçlarının incelenmesi: Yalova ili örneği
Investigation of employment and vocational needs of offenders under probation as an alternative for imprisonment: Yalova sample
- Tez No: 608510
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşsizlik toplumsal bir sorun olmakla birlikte dezavantajlı gruplar için daha büyük bir risk faktörü oluşturmaktadır. Söz konusu dezavantajlı gruplar arasında görülen eski hükümlülerin suç işleme motivasyonları arasında ekonomik nedenler olabildiği gibi; istihdam, literatür çalışmalarına bakıldığında suç işleme açısından koruyucu bir faktör olarak görülmektedir. Bu çalışmada denetimli serbestlik altında olan eski hükümlülerin iş ve meslek ihtiyaçlarının belirlenmesi, bireylerin hayatlarındaki iş ve meslek durumlarıyla ilişkili olabilecek farklı değişkenlerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 200 yükümlünün verilerinin incelenmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle bireylerle yüz yüze yapılan görüşme sonucunda gönüllü olanların konuyla ilişkili ihtiyaçlarını içeren ARDEF yanıtları incelenmiştir. Veriler SPSS programıyla analiz edilmiş, frekans analizi ve çapraz tablo analizi yöntemlerine başvurulmuştur. Katılımcıların 10'u kadın, 190'ı erkekti. Yaş ortalaması 40.03±11.269 idi. 106'sı evli, 52'si bekar, 21'i dul bekar, 21'i boşanmış bekardı. 33'ünün Denetimli Serbestlik sürecini kısmen olumsuz etkileyebilecek bir hastalığı vardı. 60'ında dövme, 7'sinde intihar öyküsü mevcuttu.15'i ilk hüküm giydiğinde 18 yaşın altındaydı. Suç işleme nedeni/motivasyonları incelendiğinde, 5 kişinin cinsel, 67 kişinin alkol ve uyuşturucu, 90 kişinin ise ekonomik sebeplerle suç işlediği görüldü. Katılımcılardan 80 kişinin ilkokul mezunu olduğu, üniversite mezunu kişi sayısının 12 olduğu görüldü. 176 kişi meslek sahibi olduğunu belirtmekte iken, düzenli işe sahip kişi sayısı 72, çalışmadığını belirten kişi sayısı 78 idi. 66 kişi aile desteği ile geçimini sağladığını belirtirken çalıştığı meşru işle geçimini sağladığın belirten kişi sayısı 89 idi. 20 kişi ekonomik durumunu iyi olarak tanımlarken, 146 kişi orta, 30 kişi kötü olarak tanımladı. 6 ay sonra ulaşılan 137 kişi ile yapılan değerlendirmede, denetimli serbestlik süreci içerisinde geçirilen 6 ay içerisinde düzenli çalışan kişi sayısının 47'den 81'e yükseldiği görüldü. Denetimli serbestlik altında olan bireylerin istihdam ihtiyacı öncelikli görülmektedir. Denetimli serbestlik süreci içinde istihdam imkanlarını arttığı, düzenli iş sahibi olanlarda artış görüldüğü tespit edilmiştir. Temel ihtiyaçlar ve cezaevinden tahliye oldukları süredeki yüksek istihdam ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda istihdama yönelik çalışmalara ağırlık verilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar bireyler meslek sahibi olduklarını ifade etseler de, eğitim seviyesinin düşük olduğu dikkate alındığında, eğitim seviyesini yükseltmeye yönelik yapılacak faaliyetlerin suç önleme anlamında önem arzettiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is an important risk factor for disadvantaged groups as well as it is a community problem. While ex-offenders, who are among those disadvantaged groups, can have motivation for crime due to economical reasons; in literature it is also seen that employment can be a protective factor for offending. In this study, it is aimed to determine employment and vocational needs of ex-offenders under probation and to evaluate several variables that can be related to their work and vocational status. The study is performed by investigation of data about 200 probationers that are chosen by random sampling method. After the face to face interviews with individuals, ARDEF forms including related needs of those who are volunteers are investigated. Data is analized by SPSS programme, frequency analysis and crosstabs are performed. 10 of the participants were women, 190 of them were men. Avarage age was 40.03±11.269. 106 of participants were married, 52 were single, 21 were divorced, 21 were widow. 33 of participants had an illness which can partially affect the probation process. 60 of them had a tattoo, 7 had a suicide history. 15 of them were under 18 when they had their first sentence. When reasons/motivation for curent crime are examined, 90 people committed a crime due to economic reasons, 5 for sexual and 67 had a alcohol/drug use related crime. 80 of participants were graduated from primary school, number of university graduates were 12 .As 176 people said that they had a vocation, the number of people who had a regular job were 72, number of unemployed people were 78. 66 people stated that they lived on by family support. Number of people who stated that they lived on by their legal job were 89. About economic level, 20 people defined themselves in good condition, 146 people defined in moderate condition and 30 people in bad condition. Evaluation results with 137 people who could be accessed after 6 months showed that the number of people having a regular job increased from 47 to 81 within probation period of 6 months. It is seen that employment needs of offenders under probation is a priority. Within probation process, it is seen that employment opportunities for offenders increase, the number of people who are emloyed gets higher. Regarding basic needs and high necessity for employment after being released from prison, importance of employment work can be more easily seen. Although individuals state that they have a profession, regarding low educational level, it is evaluated that activities for increasing educational level are important in terms of crime prevention.