Ortaokul matematik öğretmenlerinin tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerine yönelik konu alan bilgilerinin incelenmesi
Examination of middle school mathematics teachers' subject matter knowledge on addititon and subtraction with integers
- Tez No: 608511
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABRİ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmenlerinin öğretim için matematiksel bilgi modeli kapsamında tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerine yönelik konu alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışmasının kullanıldığı bu araştırma, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin bir ilindeki farklı ortaokullarda görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen iki matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Uygulama sürecinde öğretmenlerle yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile ders süreçleri ise video kamera ile kayıt altına alınmıştır. Ön görüşme, gözlem ve son görüşme aracılığıyla elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre ortaokul matematik öğretmenlerinin konu alan bilgilerindeki eksiklikler daha çok özel alan bilgisi alt bileşeni üzerinde yoğunlaşmaktadır. Özel alan bilgisi bağlamında öğretmenlerin özellikle tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerinin anlamları, bu anlamları içeren problemlere öğretim süreçlerinde yer verme, bu işlemleri sayı doğrusunda modellemede ve modelleme süreçlerinde tam sayının işareti ile işlemin işaretini ayırt etmede sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerine yönelik öğretmenlerin konu alan bilgileri, matematik öğretiminde genellikle ilgili kazanımların doğrudan aktarımın benimsendiğinin göstergesi niteliğindedir. Aynı zamanda bu araştırmanın sonuçları, ortaokul matematik öğretmenlerinin konu alan bilgilerinin tespiti ve gelişiminin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the subject matter knowledge of middle school mathematics teachers' in the field of addition and subtraction with integers, within the scope of mathematical knowledge for teaching model. Multiple case study design was employed in this research, two mathematics teachers from two different middle schools in East Black Sea Region participated in the study. Purposive sampling is used in the selection of participants. During the application process, interviews with teachers were recorded with voice recorder and course processes were recorded with video camera. Data which were collected through in-class observations, individual pre-interviews and post-interviews with each teacher are subjected to descriptive analysis techniques. According to the results of the research the deficiencies of subject matter knowledge of the middle school mathematics teachers are mainly centered around specialized content knowledge. In the context of specialized content knowledge, it has been determined that teachers have problems in terms of meaning of addition and subtraction with integers, problems in these processes while teaching, modeling of these operations with number line and distinguishing between sign of integer and sign in modeling processes. Teachers' subject matter knowledge about the addition and subtraction with integers is an indicator that direct transfer of the essential gains which is generally adopted in mathematics teaching. Moreover, the result of this research reveals the significance of identifying and developing the subject matter knowledge of middle school mathematics teachers.