Glycoluril derivatives and usage in polyurethane
Glikolüril ve türevlerinin poliüretanda kullanımı
  1. Tez No: 608512
  2. Yazar: İREM ELMAS KANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KIZILCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Glikolüril sentezi ilk olarak 1865 yılında H. Rheineck tarafından gerçekleştirilmiştir Glikolürilin türevlerinin eldesi için temel reaksiyonlar glikolüril ve formaldehit arasında gerçekleşir. Bu reaksiyonlar sonucu dimer, trimer veya oligomer elde edilir. Glikolüril ve türevlerinin kaplama malzemesi olarak kullanılmasıyla ilişkin geçmişte bir çok çalışma yapılmıştır.Glikolüril ve emülsiyon polimerlerine dayanan sulu kaplamalara hidroksil grubu ve poliol dahil edilmesiyle kaplamanın stabilitesini arttırdığı ve kaplamayı iyileştirebildiği bulunmuştur. Glikolüril ve türevlerinin farmasötik üretimi, biyokimya, teknoloji, tarım, klinik ve deneysel tıp için büyük önemi olduğu bulunmuştur. Çalışmada üre ve paraformaldehitin asitli ortamda reaksiyonundan glikolüril sentezlenecek ve elde edilen glikolürilden dimer ve çeşitli türevleri elde edilerek, yapıları aydınlatılacaktır. Sentezlenen glikolüril ve türevlerinin poliüretanda kullanımı araştırılacaktır. Glikolüril bileşiği azot atomu içerdiği için katılacağı poliüretan yapısına yanmazlık sağlayacağı düşünülmektedir. Glikolüril bileşiği iki tane aktif hidrojen içermektedir, bu nedenle kondenzasyon reaksiyonlarında üre gibi davranmaktadır. Glikolürül bileşiği katıldığı ortamda formaldehit emisyonunu da düşürmektedir. Bu özelliklerinden dolayı reçine ve poliüretan yapımında, glikolüril kullanılarak termal dayanımı yüksek malzemeler elde edilmesi özgün olacaktır. Sentezlenecek glikolüril türevlerinin FTIR, NMR, DSC ile yapı karakterizasyonu yapıldıktan sonra köpük poliüretan veya yüzey kaplama malzemesi olarak poliüretanda kullanımı bu projede çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Glycoluril synthesis was first carried out in 1865 by H. Rheineck. The basic reactions for the production of glycoluril derivatives take place between glycoluril and formaldehyde. These reactions result in dimer, trimer or oligomer. Many studies have been done in the past regarding the use of glycoluril and derivatives thereof as coating materials. It has been found that by incorporating hydroxyl group and polyol in aqueous coatings based on glycoluril and emulsion polymers, it is found to improve the stability of the coating and improve the coating. Glycoluril and its derivatives have been found to be of great importance for pharmaceutical production, biochemistry, technology, agriculture, clinical and experimental medicine. In the study, glycoluril will be synthesized from the reaction of urea and paraformaldehyde in acidic medium and dimer and various derivatives of the obtained glycoluril will be obtained and their structures will be illuminated. The use of synthesized glycoluril and derivatives in polyurethane will be investigated. Since the glycoluril compound contains nitrogen atoms, it is thought that it will provide non-flammability to the polyurethane structure to which it will participate. The glycoluril compound contains two active hydrogens, thus acting as urea in condensation reactions. The glycoluril compound also reduces formaldehyde emissions in the environment it is incorporated. Because of these properties, it will be unique to obtain materials with high thermal resistance by using glycoluril in resin and polyurethane production. The structure characterization of the glycoluril derivatives to be synthesized by FTIR, NMR, DSC, and their use in foam polyurethane or polyurethane as a surface coating material will be studied in this project.