Çocuk acil servisine başvuran hastaların ebeveynlerinin temel ilk yardım bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of basic fi̇rst ai̇d knowledge levels of the parents of pati̇ents appli̇ed to chi̇ldren emergency servi̇ce
- Tez No: 608566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Child Health and Diseases, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran hastaların ebeveynlerinin temel ilk yardım bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Acil Servisi'ne 15 Aralık 2017 ile 15 Mart 2018 tarihleri arasında başvuran ebeveylerin gönüllü olup çalışmaya dâhil edilme kriterlerini taşıyan 350 kişi dâhil edildi. Araştırmanın evreni 15 Aralık 2017- 15 Mart 2018 tarihleri arasında başvuran 40000 kişidir. OpenEpi programı üzerinden %95 güven aralığında 381 kişilik örneklem hasaplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 350 kişi alınmıştır. Örneklemin %91,6'sına ulaşılmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırmamıza katılan ebeveynlerin bazı tanımlayıcı özelliklerini, çocuklarının karşılaştıkları ilk yardım gerektiren durumları ve ilk yardım bilgi düzeylerini sorgulayan soruların yer aldığı, araştırmacılarca oluşturulan bir anketin yüz yüze görüşülerek uygulanması ile toplanmıştır. Bulgular: 350 ebeveynin yaş ortalaması 35,57 (±8,21) yıl iken; % 21,4'ü ilkokul, %18,6'sı ortaokul, %34,9'u lise ve %20,9'u üniversite mezunuydu. Çocuğa bakım verenlerin %71,4'ü anneydi. Annelerin %31,4'ü bir işte çalışıyordu. Ebeveynlerin %17,4'ü ilk yardım eğitimi almıştı. Ancak ilk yardım konusunda kendini yeterli görenlerin oranı %8 idi. İlk yardım gerektirecek bir olayla karşılaşma oranı %47,7 saptandı. En sık görülen kaza %18 ile kafa travması idi. Kaza sonrası ebeveynlerin %46,1'i çocuklarını hastaneye götürdüğünü ifade etti. Ebeveynlerin çoğunluğu kafa travması, yanık, travmaya bağlı şişlik ve çivi batması ile ilgili sorulara doğru cevap vermiştir. İlk yardım eğitimi ile ilk yardım yeterlilik arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yine eğitim düzeyi ile ilk yardım eğitimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda ebeveynlerin %82,6'sının ilk yardım eğitiminin olmadığı, %92'sinin ilk yardım konusunda kendini yetersiz gördüğü saptanmıştır. İlk yardım eğitimi ile ilk yardım yeterlilik arasında anlamlı ilişki olması ve eğitim düzeyi ile ilk yardım eğitimi arasında anlamlı ilişki olması eğitimin önemini göstermektedir. Sonuç olarak, öncelikle toplumda eğitim düzeyi yükseltilmeli, çocukların sık karşılaştığı kazalar saptanarak, ebeveynlere pratik yeteneklerini geliştirecek şekilde ilk yardım eğitimi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the basic first aid knowledge level of the parents whose children applied to the Pediatric Emergency Service of Izmir Tepecik Training and Research Hospital. Material and Metods: The general population of the research is 40000 people who applied between 15 December 2017 and 15 March 2018. A sample of 381 people with 95% confidence interval was calculated from OpenEpi program . 350 people who accepted to participate in the study were included. 91,6% of the sample was reached. In this descriptive and cross-sectional study, the data were collected by applying a questionnaire that includes some descriptive characteristics of the participating parents, their children's first-aid situations and first-aid knowledge levels. Results: Mean age of 350 parents was 35,57 (± 8.21) years and 21,4% were primary, 18,6% secondary, 34,9% high school and 20,9% university graduates. 71,4% of the children were cared for by their mothers. 31,4% of the mothers were employed. 17,4% of the parents received first aid training. However, the rate of those who considered themselves sufficient for first aid was 8%. The incidence of an event requiring first aid was 47,7%. The most common accident was head trauma with 18%. After the accident, 46,1% of the parents stated that they took their children to the hospital. Most of the parents answered correctly the questions about head trauma, burns, puncture wound, swelling due to trauma. A significant relationship was found between first aid training and first aid sufficiency. Again, a significant relationship was found between education level and first aid training. Conclusion: In our study, it was found that 82,6% of the parents did not have first aid training and 92% of them felt that they were insufficient for first aid. Significant relationship between first aid training and first aid sufficiency and the significant relationship between first aid training and education level indicate the importance of education. As a result, first of all, education level in the society should be increased and first aid education should be given to parents in order to improve their practical skills by identifying frequent accidents.