Açık ceza infaz kurumlarındaki erkek hükümlülerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the perceived parental attitudes and the psychological resilience of male prisoners in open prisons
- Tez No: 608565
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada algılanan ebeveyn tutumu ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişki, yaş, medeni hal, meslek, eğitim düzeyi, anne baba birliktelik durumu, aile tipi, ekonomik durum, suç türü, ceza süresi, alkol-madde kullanma durumu, psikolojik ya da psikiyatrik yardım alma durumu, ailede sabıka olma durumu ve aile içi şiddete maruz kalma durumu değişkenlerine göre incelenmiştir. İzmir Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 308 erkek hükümlü araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Hükümlülerden Demografik Bilgi Formu, Ana Baba Tutumları Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS-22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda ana baba tutumları alt boyutları ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığına Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar için T Testi ve ANOVA ile bakılmıştır. Yapılan analizler neticesinde algılanan anne baba tutumu ve psikolojik dayanıklılık ile medeni hal, meslek, eğitim düzeyi, aile tipi, alkol-madde kullanma ve aile içi şiddete maruz kalma değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca anne baba tutumunun kişinin hayatındaki etkisinin ne denli önemli olduğu ve psikolojik dayanıklılığa olan etkisi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived parental attitude and psychological resilience were examined according to the variables such as; age, marital status, occupation, education level, parental unity status, family type, economic status, crime type, punishment period, alcohol-substance abuse status, psychological or psychiatric help, family crime history and exposure to domestic violence. 308 male prisoners in Izmir Foca Open Prison participated in the study voluntarily. Data were collected from the convicts by using Demographic Information Form, Parental Attitudes Scale and Psychological Endurance Scale for Adults. SPSS-22 package program was used for statistical analysis of the data obtained from the study. In line with the general purpose of the study, Pearson Correlation Analysis, T-Test for Independent Groups and ANOVA were used to determine whether there was a significant relationship between sub-dimensions of parental attitudes and psychological resilience. As a result of the analyses, significant differences were found between perceived parental attitude and psychological resilience and marital status, occupation, education level, family type, alcohol or substance abuse and exposure to domestic violence. In addition, the importance of the attitudes of parents on the individual's life and its impaction psychological resilience were emphasized.