Kronik hepatit B hastalarında güncel hepatit A bağışıklık oranı ve hepatit C koenfeksiyonu
Current hepatitis A immune rate and hepatitis C co-infection in patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 608579
  2. Yazar: ÜMİT GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BATIREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hepatit A, günümüzde aşı ile önlenebilen hastalıklardan biridir. Kronik Hepatit B ise aşı ile önlenebilir olmasına rağmen, ülkemiz için hala önemli bir sağlık problemidir. Akut hepatit A ve hepatit C hastalığı, herhangi bir kronik karaciğer hastalığı olan bireylerde (örn. kronik hepatit B) ve ileri yaşlarda daha ciddi ve komplikasyonla seyretmekte, hatta fulminan karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir. Bu nedenle kronik karaciğer hastalığı olan bireylere önceden kazanılmış bağışıklık yoksa (Anti-HAV IgG ve Anti-HBs negatif iseler) hepatit A ve hepatit B aşısı önerilir. Bu çalışmada, İstanbul ili ve çevresinde HBV ile enfekte bireylerde yaş gruplarına göre HAV seropozitifliği, hepatit A aşılaması gereksinimi ve eş zamanlı HCV enfeksiyonu oranlarının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2014-Haziran 2019 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları Polikinliğimize başvuran ve yaşı 16'nın üzerinde olan 1570 kronik hepatit B hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşı, cinsiyeti, serum HBV DNA düzeyi, HBsAg, Anti-HBe, HBeAg, Anti-HCV, HCV RNA, Anti-HAV IgG ve Anti-HIV sonuçları kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların verileri hastane bilgi işletim sisteminden toplandı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi ve Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hepatitis A is one of the vaccine preventable diseases. Although chronic hepatitis B can be prevented by vaccination, it is still an important health problem for our country. Acute hepatitis A and hepatitis C are more severe and complicated in individuals with any underlying chronic liver disease (eg chronic hepatitis B) and in elderly patients, and may even cause fulminant liver failure. Therefore, hepatitis A and hepatitis B vaccines are recommended for individuals with chronic liver disease if there is no previously acquired immunity (if they are Anti-HAV IgG and Anti-HBs negative). The aim of this study was to determine HAV seropositivity, hepatitis A vaccination requirement and concomitant HCV infection rates in HBV infected individuals in and around Istanbul according to age groups. Materials and Methods: In our study, 1570 chronic hepatitis B patients aged over 16 years who were admitted to our Infectious Diseases Polyclinic between January 2014 and June 2019 were evaluated retrospectively. Age, sex, serum HBV DNA level, HBsAg, Anti-HBe, HBeAg, Anti-HCV, HCV RNA, Anti-HAV IgG and Anti-HIV results of the patients included in the study were recorded. The data of the patients included in the study were collected from the hospital information operating system. Student t test was used to compare the normal distribution of quantitative variables between two groups. Pearson chi-square test and Fisher's Exact test were used to compare the qualitative data.