Miyoma uteri tanısı ile opere edilen hastalarda histopatolojik incelemenin uterin sarkom, stump ve benign myoma varyantları açısından araştırılması
Investigation of histopathologic analysis in patients operated with the diagnosis of uterine myomas in terms of uterine sarcoma, stump and benign myoma variations
- Tez No: 608602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE GÖKSEVER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Myoma uteri, günümüzde en sık histerektomi endikasyonudur. Yapılan çalışmalar myoma uteri endikasyonu ile operasyona alınan hastaların histopatolojik incelemesinde malign patolojilerin de çıkabileceğini göstermektedir. Araştırmamızda üçüncü basamak bir hastane olan merkezimizde benign bir durum olan myoma uteri nedeniyle opere edilen hastaların nihai histopatolojik incelemesi değerlendirildiğinde uterin sarkom, STUMP (smooth muscle tumor of uncertain malignant potential) ve benign myoma varyantlarının tespit edilme oranlarını araştırmayı ve bu hastaların klinik, ultrasonografik ve demografik özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Ocak 2012-Aralık 2018 tarihleri arasında myoma uteri nedeniyle hastanemizde abdominal, vajinal veya laparoskopik yollarla histerektomi ya da myomektomi uygulanmış hastalar dahil edildi. Operasyon öncesi muayenede malign patoloji varlığından şüphelenilen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Retrospektif olarak hastane veri tabanı sisteminden ulaşılan hastaların demografik ve klinik özellikleri, eşlik eden komorbid durumlar, geçirilmiş operasyon, başvurudaki şikayet nedeni, sitoloji (Pap-smear) sonucu, ultrasonografik incelemede uterusun ve adnekslerin durumu ile mevcut myom boyutu, endometrial örnekleme (pipelle biyopsi) sonucu, operasyon öncesi tam kan sayımı, serum biyokimyasal değerleri ve tümör belirteçleri, operasyon şekli, nihai patoloji sonucu, malignite varlığı ve tamamlayıcı operasyon gereksinimi incelendi. Bulgular: 1094 hastanin demografik ve klinik bilgileri ile patolojik tanıları tarandı. Malignite oranı %1,1 olarak saptandı. Malign hastalarda nulligravid oranı %16,7 ve benign hastaların %3,6 olarak saptandı. Malign hastaların nulliparite oranı %16,7 ve benign hastaların nulliparite oranı %3,9 olarak saptandı. Hastaların klinik özellikleri incelendiğinde nihai patoloji sonucu malign çıkan hastaların smear sonuçlarında anormal sitoloji görülme oranı %33,3; benign çıkan hastaların smear sonuçlarında anormal sitoloji görülme oranı ise %5,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Myoma uteri is the most common indication for hysterectomy today. Studies have shown that malignant pathologies may also occur in histopathological examination of patients who have been operated for myoma uteri. In our research, we aimed to evaluate the clinical, ultrasonographic and demographic features of uterine sarcoma, STUMP and benign myoma variants in patients who were operated in our tertiary center after and their clinic, ultrasonographic and demographic features. Materials and methods: Patients who had abdominal, vaginal or laparoscopic hysterectomy or myomectomy due to myoma uteri between January 2012- December 2018 were included in our study. Patients suspected of having malignant pathology in preoperative examination were not included in the study. Demographic characteristics, accompanying comorbid diseases, previous operations, complaint of application, cytology (Pap-smear) result, ultrasound examination of adnexa and uterus, size of the fibroid(s), endometrial sampling (pipelle biopsy) result, preoperative complete blood count, biochemical markers and tumor markers, type of operation, definitive pathology result, presence of malignancy, complementary operation of the patients who were reached through the hospital database retrospectively were analyzed. Results: The demographic and clinical information and pathological diagnosis of 1094 patients were screened. The malignancy rate was found to be 1.1%. The nulligravid rate was 16.7% in patients with malignancy and 3.6% in benign patients. The nulliparity rate of the malignant patients was 16.7% and the nulliparity rate of the benign patients was 3.9%. When the clinical features of the patients were examined, the rate of abnormal cytology was found to be 33.3% in patients with malignancy and 5.3% in benign patients.