Ası̇metrı̇k glokom olgularında optı̇k koherens tomografı̇ anjı̇ografı̇ bulguları
Investigation of vascular density changes in optic coherence tomographyangiography in cases with glaucoma in different stage
  1. Tez No: 608607
  2. Yazar: TÜRKER OBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Farklı Evrede Glokomlu Gözlere Sahip Olguların Optik Koherens Tomografi Anjiografi ile Damar Dansite Değişikliklerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmada optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) kullanılarak, farklı evrede glokomlu gözlere sahip hastalarda her iki gözdeki damar dansitesi (DD) değişikliklerini incelemek ve damar dansitesi ile yapısal parametreler arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hodapp sınıflandırmasına göre her iki gözünde farklı evrede glokomu olan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Optik Koherens Tomografi (OKT) ile değerlendirilerek Ganglion+IPL kalınlığı (GHK), Retina Sinir Lifi Tabakası Kalınlığı(RSLTK) ve Rim Area ölçümleri elde edilmiştir. Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKTA) ile makula süperfisial damar dansite (msDD) ve derin damar dansitesi(mdDD), optik sinir başında ise tüm alan(tDD), intrapapiller(iDD) ve peripapiller damar dansite(pDD) değerleri elde edilmiştir. Her iki gözdeki Ganglion+IPL kalınlığının, msDD ve mdDD arasındaki korelasyonu, RSLK ve Rim Area'nın ise tDD, iDD, pDD arasındaki korelasyonu değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 63,2±14,0 yıl olan 15 erkek, 12 kadın toplam 27 hastanın 54 gözü dahil edildi. Hodapp sınıflandırmasına göre daha erken evre ile daha geç evrede olan göz karşılaştırıldığında RSLTK kalınlığı ve Rim alanın'daki incelme, tDD ve pDD değerlerindeki azalma ile anlamlı derece korele saptandı (p0,05). GHK+IPL kalınlığındaki incelme, msDD'de azalma ile anlamlı derecede korele saptanırken (p0,05). Erken ve geç evre gözler karşılaştırıldığında, geç evrede mdDD'de görülen azalma dikkat çekiciydi. Sonuç: İleri evre gözlerde saptadığımız anlamlı derecede düşük optik sinir ve makula vasküler parametreleri, düşük DD değerlerinin RSLT kalınlığı, Rim alanı ve GHK'daki incelme ile yüksek korelasyonlarını gösteren sonuçlarımız, yapısal parametreler ile vasküler parametreler arasındaki yakın ilişkiye işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Vascular Density Changes In Optic Coherence Tomography Angiography In Cases With Glaucoma In Different Stage Purpose: The aim of this study was to investigate the changes in vascular density (DD) in both eyes in patients with bilateral glaucoma at different stages in each eye and to investigate the relationship between vascular density and structural parameters using optical coherence tomography angiography (OCTA). Methods: Patients with glaucoma at different stages in both eyes according to Hodapp classification were included in the study. Ganglion + IPL thickness (GCC), Retinal Nerve Fiber Layer Thickness (RNFLC) and Rim Area measurements were obtained by optical coherence tomography (OCT). Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) revealed superficial vascular density (msDD) and deep vascular density (mdDD) in the macula and whole area (tDD), intrapapillary (iDD) and peripapillary vessel density (pDD) values at the optic nerve head. The correlation between Ganglion + IPL thickness in both eyes between msDD and mdDD, and correlation between RNFL and Rim Area between tDD, iDD, pDD were evaluated. Results: Fifty-four eyes of 15 male and 12 female patients with a mean age of 63.2 ± 14.0 years were included in the study. When the earlier stage and later stage eyes according to the Hodapp classification were compared, RNFL thickness and Rim area were significantly correlated with the decrease in tDD and pDD values (p 0,05). Thinning in GCC + IPL thickness was significantly correlated with decrease in msDD (p 0.05). When the early and late eyes were compared, the decrease in mdDD in the late stage was remarkable. Conclusion: Our results revealed that low DD values are highly correlated with thinning of RNFL thickness, Rim area and GCC in addition to significantly lower optic nerve and macular vascular parameters in advanced glaucoma cases, which indicate a close relationship between structural and vascular parameters.