Arka vitreus dekolmanı gelişen hastalarda renkli görme değerlendirilmesi
Evaluation of color vision in patients with posterior vitreous detachment
- Tez No: 625691
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamız,arka vitreus dekolmanı gelişen olgularda,renkli görme değişikliklerinin araştırılmasını amaçlamaktadır.Bu çalışma; Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalına Nisan 2019- Ekim 2019 yılları arasında başvuran ve tek gözünde evre 4 arka vitreus dekolmanı saptanan, diğer gözünde arka vitreus dekolmanı olmayan , yaşları 42 ile 75 arasında değişen, 27 hastanın 27 gözünde yapılmıştır.Hastaların ,sağlıklı diğer gözleri kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir.Çalışmaya dahil edilen hastaların arka vitreus dekolmanları fundus muayenesi ile saptanmış,optik koherens tomografi ve ultrasonografi ile de AVD leri gösterilmiştir.Oküler cerrahi geçirmiş olanlar, görme keskinliği 9/10 düzeyinin altında olanlar, asimetrik lens patolojisi olan hastalar,doğumsal renk görme defekti olanlar, renk görmeyi etkileyecek retinal patolojiye ve glokom hastalığı öyküsü olan hastalar teste dahil edilmedi.Çalışmamızda renkli görmeyi değerlendirirken hastalara en hassas renkli görme değerlendirme testleri olan FM -100 Hue ve CAD testleri uygulanmıştır. Renkli görmeyi değerlendirirken öncelikle pratikte en sık kullanılan renk görme testi olan Ishihara 24 plak baskısı kullanılmıştır. Ishıhara testinde 15 numerik plakta 1 ve üzeri hata yapan olgular, şüpheli konjenital renk görme bozukluğu olarak kabul edilmiş ve bu hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalarda kontrol ve çalışma grubu gözler her biri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Hastalara öncelikle CAD testi ugulanmıştır.CAD testinde mavi-sarı, kırmızı-yeşil eşik değerleri ile, FM-100 HUE testinde ise; total hata skorları ile mavi-sarı,kırmızı-yeşil aks hata skorları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aim to determine the possible changes of colour vision in stage 4 posterior vitreous detachment. This study was performed in 27 eyes of 27 patients who were admited to the department of Ophthalmology in Medipol University Medical Faculty Hospital between April 2019-October 2019 and were found to have posterior vitreous detachment in one eye in stage 4. The subjects were compared between the eyes of patients who had no history of systemic diseases and any other ocular surgery that could affect color vision with acute and chronic posterior vitreous detachment in one eye and other eye was healthy. Posterior vitreous detachments of the patients were evaluated by the fundus examination and the obvious ones are included in the test with OCT and ocular USG. Patients with stage 4 posterior vitreous detachment, no other ocular or systemic disease that may affect color vision and no ocular surgery was performed in 27 patients and other healthy eyes of patients were evaluated as control group.Patients ,who underwent ocular surgery, visual acuity below 9/10, advanced cataract and asymmetric lens pathology, congenital color vision defect, retinal pathology affecting color vision and glaucoma disease were not included in the test. In our study, while evaluating color vision, patients were evaluated with FM-100 Hue and CAD tests, which are the most sensitive color vision evaluation tests. When evaluating color vision, Ishihara 24 plate printing test, which is the most commonly used color vision test in practice, was used .Patients who made 1 or more errors in 15 numeric plates in the Ishhara test were accepted as suspected congenital color vision disorder and these patients were not included in the study. Blue-yellow, red-green threshold values between control and study group evaluated in CAD test. Total error scores ,blue-yellow color axis error scores, red-green color axis error scores evaluated separately between control and study group in FM-100 HUE test. Results of our study were calculated with SPSS 22 statistical analyzer programme. In FM 100 Hue test, there was statistically significant difference in total error scores in eyes with PVD compared with control group. (p=0.00) (p 0.05) but statistically significant difference obtained between the blue-yellow axis error scores (p=0.000) (p0.05 ) in CAD test.