Bipolar bozuklukta yetişkin ayrılma anksiyetesi bozukluğu komorbiditesinin intihar girişimi, intihar davranışı ve klinik değişkenler ile ilişkisi
The relationship between adult separation anxiety disorder comorbidity, history of attempted suicide, suicidal behavior and other clinical variables in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 608668
  2. Yazar: SITAR HEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızda bipolar bozukluk 1 (BB 1) tanılı hastalarda yetişkin ayrılma anksiyetesi bozukluğu (YAAB) komorbiditesinin, intihar girişimi öyküsü, intihar davranışı ve diğer klinik değişkenler ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, S.B.Ü. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde özelleşmiş BB polikliniklerinde ayaktan düzenli tedavi gören ötimik 100 hasta dahil edildi. Hastaların BB 1 tanıları DSM-5 ile, diğer komorbid tanıları ise SCID-5 CV ile değerlendirilerek kondu. Hastalara sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği, Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (AAB-YKG), Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri (AABE), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA), İntihar Davranış Ölçeği (İDÖ) ve Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ) uygulandı. Örneklem, YAAB komorbiditesi olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrılarak intihar girişimi, intihar davranışı ve klinik değişkenler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda BB 1 tanılı 100 hastada YAAB sıklığı %28 olarak bulunmuştur. YAAB tanısı alan hastaların %60,7'sinin çocukluk başlangıçlı olduğu, %39,3'ünün ise yetişkin dönemde başladığı bulunmuştur. YAAB tanısı alan hastalarda yaşam boyu en az bir anksiyete bozukluğu, çoklu anksiyete bozukluğu tanısı, agorafobi ve sosyal anksiyete bozukluğu görülme oranları anlamlı düzeyde daha fazla bulunmuştur. Hastaların %33'ünde intihar girişimi öyküsü olduğu bulunmuştur. YAAB tanısı alan hastalarda intihar girişimi öyküsü oranı, İDÖ total skor ortalamaları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. İntihar girişimi öyküsü olan grupta YAAA total skoru ortalaması anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. YAAB tanısı alan hastalarda duygusal işlevsellik ve damgalanma hissi ile ilgili işlevsellik puanları anlamlı düzeyde daha düşük olarak bulunmuştur. Sonuç: Bipolar bozuklukya YAAB ek tanısı varlığında intihar girişimi öyküsü oranı ve intihar davranışı artmaktadır. Ayrıca ayrılma anksiyetesi belirtileri de intihar girişimi öyküsü ile ilişkilidir. BB'de YAAB ek tanısının varlığı klinik gidişatı ve işlevselliği etkilemektedir. Ancak bu sonuçlara YAAB ile sık birliktelik gösteren diğer anksiyete bozukluklarının etkilerini dışarda bırakarak incelemek için daha geniş bir örneklemde çalışılmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to investigate the relationship between adult separation anxiety disorder (ASAD) comorbidity, history of attempted suicide, suicidal behavior and other clinical variables in patients with bipolar disorder (BD). Method: Our research is a cross-sectional study. The study included 100 euthymic patients who were treated regularly in outpatient clinics specialized for bipolar disorder in Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The diagnosis of BB 1 was made by DSM-5 and other comorbid diagnoses were evaluated by SCID-5 CV. Sociodemographic and clinical features data form, Young Mania Rating Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Rating Scale, Structured Clinical Interview for Separation Anxiety Symptoms (SCI-SAS), Separation Anxiety Symptom Inventory (SASI), Adult Separation Anxiety Questionnaire (ASA-27), Suicide Behavior Questionnaire (SBQ) and Bipolar Disorder Functioning Scale (BDFQ) were assessed. The sample was divided into two groups with and without ASAD comorbidity and compared in terms of suicide attempt, suicidal behavior and clinical variables. Results: In our study, the rate of co-morbid ASAD was found to be 28% in 100 patients diagnosed with BB 1. It was found that 60.7% of the patients with the diagnosis of ASAD had childhood onset and 39.3% had begun in adulthood. The rate of at least one life-time anxiety disorder, multiple anxiety disorder, agoraphobia and social anxiety disorder were significantly higher in patients with the diagnosis of ASAD. It was found that 33% of the sample had a history of attempted suicide. The rate of suicide attempt history and SBQ-total score were found to be significantly higher in the patients with the diagnosis of ASAD. In the group with a history of suicide attempt, the mean total score of ASA-27 was found to be significantly higher. Emotional functionality was found to be lower and functionality loss due to feeling of stigmatization was found to be significantly higher in patients with the diagnosis of ASAD. Conclusion: The rate of suicide attempt history and suicidal behavior increases in the presence of ASAD comorbidity to bipolar disorder. In addition, symptoms of separation anxiety are associated with a history of suicide attempts. The presence of a ASAD comorbidity in BD affects the clinical course and functionality. However, a larger sample is needed to investigate these results by excluding the effects of other anxiety disorders associated with ASAD.