Laparoskopik kolesistektomilerde, erektör spina plan bloğu, oblik subkostal transversusabdominis plan bloğu ve lokal anestezik infiltrasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the erector spina plan block, oblique subcostal transversus abdominis plan block and local anesthesic infiltration methods in laparoscopic cholesistectomy
- Tez No: 608672
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi (LK) operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan (ESP) bloğu, oblik subkostal transversus abdominis plan (OSTAP) bloğu ve trokar yeri lokal anestezik infiltrasyonunun postoperatif ağrı skorları ve opioid analjezik tüketimi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma randomize kontrollü çift kör olarak tasarlandı. LK yapılacak 100 hasta bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle Grup E, Grup T, Grup L, Grup K olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup E'ye ESP blok, Grup T'ye OSTAP blok, Grup L'ye lokal anestezik infiltrasyonu uygulandı. ESP ve OSTAP blok tek taraflı olarak yapıldı. Grup K'ya standart multimodal analjezi uygulandı ve kontrol grubu olarak alındı. Postoperatif ağrı skorları, tramadol tüketimi, ek analjezik ihtiyacı, bulantı-kusma skorları ve gelişen komplikasyonlar kayıt edildi. Veriler SPSS 17.0 istatistik programı ile analiz edildi. BULGULAR: Postoperatif ağrı skorları açısından Grup E ve L'de Grup K'ya göre daha düşük ağrı düzeyleri bulundu. Grup T'de Grup K'ya göre daha düşük postoperatif ağrı skorları görülmesine rağmen Bonferroni düzeltmesine göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Grup E ve T'de Grup K ve L'ye göre tramadol tüketimi anlamlı derecede düşüktü. Grup T, E ve L'de Grup K'ya göre ist ek analjezik anlamlı olarak daha düşüktü. Çalışmaya alınan hiçbir hastada lokal anestezik toksisitesi, vasküler enjeksiyon ve alerjik reaksiyon gelişmedi. Bulantı-kusma skorları ve omuz ağrısı görülme sıklığı açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmadı. SONUÇ: Bu çalışmanın sonucunda LK'da hem ESP hem de OSTAP blok gruplarının postoperatif daha az ek analjezik ve daha az tramadol tüketimi sağladığını ve özellikle ESP bloğunun VAS skorları açısından daha etkili olduğunu gördük. Tek taraflı OSTAP ve ESP bloklarının hem etkin analjezi sağlamaları hem de daha az analjezik kullanımı gerektirmeleri açısından postoperatif analjezi amacıyla tercih edilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to compare ultrasonographic guided erector spina plan (ESP) block, oblique subcostal transversus abdominis plan (OSTAP) block and trocar site local anesthetic infiltration in terms of postoperative pain scores and opioid analgesic consumption in laparoscopic cholecystectomy (LC) operations. MATERIALS AND METHODS: The study was designed as double-blind randomized controlled trial. 100 patients were divided into four groups as Group E, Group T, Group L and Group K by computer assisted randomization method. ESP and OSTAP block were performed unilaterally. Standard multimodal analgesia was applied to Group K as a control group. Postoperative pain scores, tramadol consumption, additional analgesic requirement, nausea and vomiting scores and complications were recorded. Data were analyzed with the SPSS 17.0 statistical program. RESULTS: Postoperative pain scores were lower in Group E and L than Group K. Although there were lower postoperative pain scores in Group T compared to Group K, the Bonferroni correction showed no significant statistical difference. Tramadol consumption was significantly lower in Group E and T compared to Groups K and L. In Group T, E and L, additional analgesic requirement was significantly lower than Group K. No local anesthetic toxicity, vascular injection and allergic reaction developed in any patient. No statistically significant difference was found between the groups in terms of nausea-vomiting scores and incidence of shoulder pain. CONCLUSION: As a result of this study, we found that both ESP and OSTAP blocks in LK provided less postoperative analgesic and tramadol consumption, and especially ESP block was more effective in terms of VAS scores. We believe that unilateral OSTAP and ESP blocks may be preferred for postoperative analgesia in order to provide effective analgesia and require less analgesic use.