Arbusküler mikorhizal fungus (AMF)'ların çerezlik ayçiçeğinde tarımsal özellikler üzerine etkisi
The effect of arbuscular michorhizal fungus (AMF) on agricultural properties in confectionary sunflower
  1. Tez No: 608684
  2. Yazar: FİLİZ PARÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, arbusküler mikorhizal fungus (AMF)'ların çerezlik ayçiçeğinin (Helianthus annuus L.) verim ve tarımsal özellikleri üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Deneme 2018 yılı üretim sezonunda Denizli ili Tavas ilçesi çiftçi koşullarında yürütülmüştür. Çalışma Tesadüf Blokları Deneme Deseninde 4 tekrarlamalı olarak planlanmıştır. İncelenen özellikler yönünden AMF'nin tohum kaplama ve üstten uygulaması kontrol ile karşılaştırılmıştır. Uygulamalar arası farklılıkların bitki boyu (cm), tabla çapı (cm), dane eni (mm), tek bitki verimi (g), bin dane ağırlığı (g), yaprak sayısı (adet bitki-1), yaprak boyu (cm), dekara verim (kg da-1), klorofil indeksi (CCI) ve SPAD yönünden önemli olduğu saptanmıştır. İncelenen özelliklere ilişkin ortalama değerler incelendiğinde; tohum kaplama uygulamasına ait bitki boyu (cm), tabla çapı (cm), dane eni (mm), tek bitki verimi (g), bin dane ağırlığı (g), yaprak sayısı (adet bitki-1), yaprak boyu (cm), dekara verim (kg da-1), klorofil indeksi (CCI) ve SPAD değerlerinin önemli düzeyde daha yüksek değerler taşıdığı saptanmıştır. Buna karşın önemli olmamakla birlikte AMF uygulamalarında kontrolden daha yüksek kabuk oranı değerleri görülmüştür. Sonuçta, çerezlik ayçiçeği yetiştiriciliğinde özellikle tohum kaplama şeklinde AMF uygulamalarının başarı ile kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Arbuscular mycorrhizal fungus (AMF) on yield and yield components in confectionary sunflower (Helianthus annuus L.). Experiment was conducted at the condition of farmer field in Tavas district of Denizli province in 2018 growing season. The experimental design was“Randomized Complete Block Design (RCBD)”with four replications. Seed coating and post emergence applications of AMF were compared with control (untreatment AMF). The results of variance analysis showed that differences of among treatments were significant for plant height (cm), head diameter (cm), achene width (mm), single plant yield (g), thousand achene weight (g), leaf number per plant, leaf length (cm), yield (kg ha-1), chlorophyll content index (CCI), SPAD values. The seed coating of AMF application had significant and higher values for plant height (cm), head diameter (cm), achene width (mm), single plant yield (g), thousand achene weight (g), leaf number per plant, leaf length (cm), yield (kg ha-1), chlorophyll content index (CCI), SPAD values when the mean values were compared by LSD test. Despite all this, hull ratio of seed coating AMF was non-significant and higher than control. Finally, it should be recommended that AMF application via seed coating can be successfully applied in confectionary sunflower growing.