Erken evre meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu tutulumuna etki eden prediktif faktörler ve mevcut preoperatif sentinel lenf nodu tahmininde kullanılan nomogramlarla etkinliklerinin karşılaştırılması
Detection of predictive factors affecting the sentinel lymph node involvement in patients with early stage breast cancer and compare the effectiveness of nomograms used to predict preoperative sentinel lymph node
- Tez No: 608685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU MENEKŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Çalışmada erken evre meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu tutulumunun prediktif faktörlerini daha geniş perspektifte değerlendirerek bir regresyon modeli oluşturmak ve modelin gücünü Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC), MD Anderson Cancer Center(MDACC) tarafından preoperatif sentinel lenf nodunu tahmin etmek için oluşturulan nomogramlarla karşılaştırmak amaçlandı. Gereç-Yöntem: 2010-2018 yılları arasında sentinel lenf nodu diseksiyonu yapılan 445 hastanın verilerine ulaşıldı. Hastaların yaşı, tümörün palpable olması durumu, tümörün histolojik özellikleri, memenin ve aksilladaki lenf nodlarının radyolojik özellikleri ile sentinel lenf nodu tutulumu arasındaki ilişki univariate ve multivariate analizlerle incelendi. MSKCC ve MDACC tarafından oluşturulan nomogramlarda hastaların lenf nodu tutulum tahmini skorları bulundu. Oluşturulan regresyon modeli ile bu nomogramların tahmin skorların başarısı receiver–operator characteristic(ROC) analizi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to establish a strong regression model by revealing the predictive factors of sentinel lymph node involvement in early stage breast cancer patients in a wider perspective and compare the strength of the model with the nomograms generated by the Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC), MD Anderson Cancer Center (MDACC) to estimate the preoperative sentinel lymph node. Material and Method: Data were obtained from 445 patients who underwent sentinel lymph node dissection between 2010-2018. Age, palpable tumor, histologic features, radiological features of breast and axillary lymph nodes and sentinel lymph node involvement were examined by univariate and multivariate analyzes.The nomograms generated by MSKCC and MDACC showed the predicted lymph node involvement scores. The regression model and predictive scores of these nomograms were tested by receiver-operator characteristic (ROC) analysis.