Perkütan nefrolitotomide guy's, S.T.O.N.E, croes nomogramlarının taşsızlık oranını öngörmedeki etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 608687
  2. Yazar: TAHA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Böbrek taşı nedeniyle perkütan nefrolitotomi yapılan hastalarda taşsızlığı öngören GUY's, S.T.O.N.E ve CROES nomogramlarının etkinliklerini ve birbirlerine üstünlüklerini araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Kliniğimizde 11/2008 ile 08/2018 tarihleri arasında böbrek taşı nedeniyle perkütan nefrolitotomi (PNL) yapılan 1114 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Hastaların preoperatif BT'leri ve skorlama sistemlerinin değerlendirdiği çeşitli parametreler ile postoperatif taşsızlık durumları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 1000 hastadan verileri eksik olan 9 hasta daha çalışma dışı bırakıldı. Cinsiyet, VKİ ve taş yoğunluğu her iki gruptada istatistiksel olarak farklı değildi. Ancak rezidü taşı olan grupta taş boyutu, böbreğe yapılan giriş sayısı, skopi süresi, operasyon süresi, taş sayısı ve komplikasyon oranı anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Postoperatif taşsızlık oranı ile skorlama sistemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede ilişki saptandı.Her üç sisteminde uygulanabilirliği ve preoperatif öngörü yeteneği ROC analizi ile değerlendirildi. Eğri altında kalan alan GUY's skorlama sisteminde en fazla iken CROES skorlama sisteminde en azdı (AUC : 0.642 ,0335 sırasıyla). Sonuç: Perkütan nefrolitotomi böbrek taşı cerrahisinde sıklıkla kullanılan, minimal invaziv bir teknik olmasına rağmen ciddi komplikasyonların görülebildiği ve sonuçta taşların tamamen temizlenemeyebildiği bir cerrahidir. Güncel literatürde bulunan üç skorlama sistemi, literatürle uyumlu olarak çalışmamamızda da postoperatif taşsızlığı öngörerek hekimin hastayı bilgilendirmesinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: To investigate the efficacy and superiority of GUY'S, S.T.O.N.E and CROES nomograms predicting stone-free status in patients who underwent percutaneous nephrolithotomy for renal stone. MATERIALS AND METHODS: The data of 1114 patients who underwent percutaneous nephrolithotomy for renal calculi between 11/2008 and 08/2018 in our clinic were reviewed retrospectively. Various parameters evaluated by preoperative CT and scoring systems of the patients and postoperative stone-free status were compared. RESULTS: Out of 1000 patients who met the study criteria, 9 patients with missing data were excluded from the study. Sex, BMI and stone density were not statistically different in both groups. However, stone size, number of renal access, duration of fluoroscopy usage, duration of operation, number of stones and complication rate were significantly higher in the group with residual stones. Statistically significant correlation was found between postoperative stone-free rate and scoring systems. The applicability and preoperative prediction ability of all three systems were evaluated by ROC analysis. The area under the curve(AUC) was highest in the GUY's scoring system and the least in the CROES scoring system (AUC: 0.642, 0335 respectively). Perkütan nefrolitotomi böbrek taşı cerrahisinde sıklıkla kullanılan, minimal invaziv bir teknik olmasına rağmen ciddi komplikasyonların görülebildiği ve sonuçta taşların tamamen temizlenemeyebildiği bir cerrahidir. Güncel literatürde bulunan üç skorlama sistemi, literatürle uyumlu olarak çalışmamamızda da postoperatif taşsızlığı öngörerek hekimin hastayı bilgilendirmesinde yol gösterici olacaktır CONCLUSION: Percutaneous nephrolithotomy is a surgery commonly used in renal stone surgery. Although it is minimally invasive technique, serious complications may have seen and the absolute clearance may not be provided. As in our study, three scoring systems in the current literature can be used to inform the patient by predicting postoperative stone-free status.