Supin perkütan nefrolitotomi sonrası taşsızlıkdurumu ve komplikasyon oranlarını öngörmekiçin GSS, S.T.O.N.E., S-ReSCand CROES nefrolitometriskorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of GSS, S.T.O.N.E., S-ReSCand CROESnephrolithometry scoring systems to predict stone-freestatus and complication rates after supine percutaneousnephrolithotomy
- Tez No: 872365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÖKALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş:Supin perkütan nefrolitotomi operasyonu yapılan böbrek taşı hastalarının operasyon sonrası taşsızlık durumu ve komplikasyon oranlarını öngörmek için GSS,S.T.O.N.E.,S-ReSC ve CROES nefrolitometri skorlama sistemlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde Ocak 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında 73 hastaya supin perkütan nefrolitotomi operasyonu uygulandı. Bu hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Hastalara operasyondan 1 ay sonra DÜSG, USG ve BT çekilerek taşsızlık durumu değerlendirildi. Ameliyat sonrası komplikasyonlar modifiye Clavien skorlama sistemine göre hesaplanarak taş skorlama sistemleri ile korele edildi GUY, S.T.O.N.E, S-ReSC ve CROES skorlama sistemleri tüm hastalara uygulandı. Bu skorlama sistemleri ile taşsızlık oranları, skopi, operasyon ve hastanede yatış süreleri korele edildi..
Özet (Çeviri)
Introductıon: Theaim of thestudy is validating and comparing Stone scoring systems (S.T.O.N.E, GUY, CROES, S-RESC)which used to predict treatment success and complications in patients who underwent supine percutaneous nephrolithotomy (SPNL). Materıals and Methods: Between January 2022 and January 2023, supine percutaneous nephrolithotomy operations were performed in 73 patients at Hatay Mustafa Kemal University Hospital Urology Clinic. Stone-free status of the patients was evaluated by performing DUSG, USG and CT scans 1 month after the operation.Postoperative complications were evaluated using the modified Clavien scoring system.GUY, S.T.O.N.E, S-ReSCand CROES scoring systems were applied to all patients. Stone-freerates, fluoroscopy, operation and hospital stay times were correlated with these scoring systems.