Değişik yaş gruplarında koronoid proçesin hacimsel analizi
Volume analysis of coronoid process in different age groups
  1. Tez No: 608744
  2. Yazar: RAMAZAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ FINDIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma greft gerekliliği olan hastalarda, ağız içi donör sahalardan olan koronoid çıkıntıdan alınabilecek maksimumum greft miktarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde değişik yaş ve cinsiyet gruplarına göre değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Kliniği'nde konik ışınlı bilgisayarlı tomografisi alınmış 100 (50 erkek, 50 kadın) hasta dahil edilmiştir. Elde edilen tomografi görüntüleri üzerinde mandibular koronoid çıkıntın hacmi ölçülüp yaş ve cinsiyet gruplarına göre değerlendirmesi yapılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 26,78±4,99 (27, 18, 35) yıl olurken kadın hastaların yaş ortalaması az bir fark ile daha yüksek bulundu. Kadın hastaların yaş ortalaması 27,16±4,84 (28,18, 35) yıl iken erkek hastalarda yaş ortalaması 26,40±5,17 (27, 18, 35) yıl olarak belirlendi. Kadın ve erkek hastalar arasında yaş değerleri anlamlı farklılığa sahip bulunmadı (p=0,477). Sağ yöne ait koronoid ölçüm değeri hastaların tamamında 636,96±147,14 (629, 308, 1057) mm3 olurken sol yöne ait koronoid ortalama değeri 638,44±145,66 (632, 312, 1051) mm3 olarak ölçüldü. Sonuç olarak koronoid çıkıntı mandibulanın küçük ve orta boyuttaki defektleri için kullanılabilir olduğu görünmektedir. Anahtar Sözcükler; Dental volumetrik tomografi, Hacim, Mandibular koronoid çıkıntı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the maximum amount of graft that can be taken from the coronoid process from the intraoral donor sites on cone beam computed tomography images according to different age and gender groups in patients requiring grafts. The study included 100 patients (50 male, 50 female) with cone beam computed tomography at the Department of Oral and Maxillofacial Radiology of Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry. Mandibular coronoid process was measured on tomography images and evaluated according to age and sex groups. The mean age of the patients was 26.78 ± 4.99 (27, 18, 35) years, while the mean age of the female patients was higher with a slight difference. The mean age of the female patients was 27.16 ± 4.84 (28.18, 35) years, while the mean age of the male patients was 26.40 ± 5.17 (27, 18, 35) years. There was no significant difference in age values ​​between male and female patients (p = 0.477). Coronoid value of right direction was 636.96 ± 147.14 (629, 308, 1057) mm3 in all patients, while mean value of coronoid in left direction was 638.44 ± 145.66 (632, 312, 1051) mm3. In conclusion, the coronoid overhang appears to be usable for small and medium-sized defects of the mandible. Key words; Dental volumetric tomography, Volume, Mandibular coronoid process.