The stillborn neo-Ottomanist foreign policy aspiration of the Özal Era
Özal Döneminin ölü doğan yeni Osmanlıcı dış politika hevesi
  1. Tez No: 608745
  2. Yazar: COŞKUN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Türk dış politika yapıcıları, zaman zaman bölgesel liderliğe dair alt-emperyalist heveslere kapılmışlardır. Turgut Özal'ın 1983'ten 1989'a kadar önce Başbakan, 1989'dan 1993'teki ölümüne kadar Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönemde gündeme gelen“Yeni Osmanlıcılık”, oldukça önemli fakat tartışmalı bir dış politika meselesidir. Bu yüzden bu tez, Özal döneminde bu hevesin nasıl ve hangi şartlar altında ortaya çıkıp geliştiğini incelemeyi hedeflemektedir. Bu tez, 1980'ler boyunca ülke içinde gerçekleşen neoliberal yeniden yapılanmanın, 1990'ların başında alt-emperyalist bir hegemonya projesi olarak değerlendirilebilecek bir biçimde önerilen Yeni Osmanlıcılığın temelini oluşturan önemli bir etmen olduğunu ileri sürmektedir. Uluslararası düzende 1980'lerin sonu ve 1990'ların başında gerçekleşen dönüşüm, bölgesel güç heveslilerine alan açtığı düşünülen bir diğer önemli etmendir. Bununla birlikte, o dönemde bölgesel liderliğe ilişkin Yeni Osmanlıcı heves, uluslararası düzenin hiyerarşik yapısının Türkiye gibi bölgesel liderlik heveslisi ülkelerin üzerine getirdiği kısıtlar ve Türkiye'nin maddi kapasitesinin yetersizliği gibi nedenlerle, başarısızlığa uğramıştır. Bu tezde, Özal'ın siyasi liderliği döneminde söz konusu hevesin nasıl oluştuğu, hangi şartlar altında öne çıkıp nihayetinde inişe geçtiği; Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkasya'ya yönelik dış politika uygulamalarının incelenmesiyle Yeni Gramscici bir yaklaşımla analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish foreign policy makers have at times become tempted by aspirations of regional leadership. The political leadership of Turgut Özal, first as prime minister from 1983 to 1989 and later as president from 1989 until his death in 1993, is crucial in this sense, as the“neo-Ottomanist”foreign policy aspiration became a much-contested issue during the period of his rule. This thesis, therefore, seeks to examine how and in what circumstances this aspiration flourished under Özal. This thesis argues that the domestic neoliberal restructuring that took place throughout the 1980s is a key factor that formed the basis on which neo-Ottomanism could be proposed in a way that could be considered a subimperialist hegemonic project in the early 1990s. The transformation in the international order that took place in the late 1980s and early 1990s is another key factor thought to have opened up space for aspirant regional powers. However, the neo-Ottomanist foreign policy aspiration of the Özal leadership failed due to the constraints placed upon regional aspirants such as Turkey by the very hierarchical nature of the international order as well as material incapacity on the part of Turkey. This thesis analyses how this aspiration came about, its rise to prominence and ultimate decline under the political leadership of Özal by looking into his foreign policy practices towards the Balkans, Middle East, Central Asia and the Caucasus from a neo-Gramscian approach.