The dark triad and counterproductive work behaviour: Organisational culture as a moderator
Karanlık üçlü ve üretim karşıtı iş davranışları: Organizasyonel kültürün moderatör ilişkisi
  1. Tez No: 608786
  2. Yazar: MELİS GÜLERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Üretim karşıtı iş davranışlarının sıklığı ve maliyeti dikkate alındığında, işe alım sürecinden sorumlu uzmanların ve karar vericilerin bu tür davranışların ortaya çıkmasını kolaylaştıran mekanizmaları ve faktörleri anlamaları çok önemlidir. Pozitif kişilik özelliklerini temsil eden HEXACO modeline ek olarak, Karanlık Üçlü (yani, Makyavelizm, narsisizm, psikopati) modeli üretim karşıtı iş davranışlarının öncüllerini araştırmak için ilgi alanı olmuştur. Bu çalışmada, algılanan üretim karşıtı iş davranışlarının yordayıcılarını incelemek için Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ve örgüt kültürü araştırmaya dahil edilmiştir.Literatürde, Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ve algılanan üretim dışı iş davranışlarının arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar bulunmaktadır, ancak çalışanların algıladıkları örgütsel kültürü (Pazar, Adhokrasi, Hiyerarşi ve Klan) anlamak için Cameron ve Quinn'in (1999) Kurum Kültürü Değerlendirme Aracı'nı (OCAI) kullanmak literatürde nispeten yenidir. Bu çalışmanın amacı, Karanlık Üçlü ve algılanan üretim karşıtı iş davranışlarının bağlantısını anlamak ve bu bağlantıda organizasyonel kültürün moderatör rolünü incelemektir. Bu amaçla 10 farklı sektörden beyaz yakalı çalışanlardan oluşan bir örneklemden (N = 308) çevrimiçi bir anket yoluyla veri toplanmıştır. Regresyon analizlerinin sonuçları, Karanlık Üçlü kişilik özellikleri arasında narsisizm ve psikopatinin algılanan üretim karşıtı iş davranışları kompozit değişkenini önemli ölçüde yordadığını göstermiştir. Bununla birlikte, düzenleyici değişken analizi, organizasyonel kültürün varsayılmış ilişkileri anlamlı bir şekilde etkilemediğini göstermiştir. Bulguların doğurguları, çalışmanın sınırlılıkları ve öneriler tartışma bölümünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking the frequency and cost of the counterproductive work behaviors (CWBs) into account, it is crucial for recruiters and leaders in the workplace to understand the mechanisms and factors that facilitate the emergence of CWBs. In addition to the HEXACO model which represents positive personality traits, the Dark Triad (DT) (i.e., Machiavellianism, narcissism, psychopathy) model has been an area of interest in searching for the antecedents of CWBs. In this study, the DT traits and organizational culture (OC) were included in the research to examine the predictors of perceived counterproductive work behaviors (PCWBs). There exists research examining the relationship between the DT and PCWBs. However, using Cameron and Quinn‟s (1999) Organizational Culture Assessment Instrument (OCAI) to examine of role of organizational culture (Market, Adhocracy, Hierarchy and Clan) in the DT-PCWBs relationship is relatively new. Hence, the purpose of this study is to investigate the DT-PCWB linkage and the moderating role of OC in this relationhip. Data were collected from white-collar employees (N = 308) from ten different sectors through an online survey. The results of regression analyses revealed that, among the DT traits, narcissism and psychopathy significantly positively predicted composite PCWBs. However, moderation analysis showed that, OC did not moderate any of the hypothesized relationships. The findings, along with the implications, limitations and suggestions for the future studies are discussed.