Bilişim işletmelerinin öğrenen örgütlere dönüşmesinde büyük verinin etkisi
The impacts of big data on the transformation of it into learning organizations
  1. Tez No: 608800
  2. Yazar: SENA MEMNUNE BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Rekabetçi iş ortamında örgütler için öğrenmenin önemi giderek artmaya başlamıştır. Küresel anlamda yaşanan değişimlere ayak uydurmak isteyen örgütler, öğrenen örgüt kavramını benimsemeye başlamışlardır. Günümüzde yaşanan değişimlerin en büyük nedenlerinden biri teknolojidir. Bu nedenle öğrenirken teknolojinin sağladığı avantajları kullanmak gerekir. Örgütlerin sahip oldukları büyük verilerden elde ettikleri bilgiler onlar için yararlı olacaktır. Bu çalışmada bilişim sektöründeki işletmelerin öğrenen örgütlere dönüşmesinde büyük verinin etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, bilişim işletmesi çalışanlarının öğrenen örgüt ve büyük veriye karşı algılarını ve büyük verinin, bilişim işletmelerinin öğrenen örgütlere dönüşmesindeki katkısını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak Durum (Örnek Olay) Deseni ve durum desenleri içinden de Bütüncül Tek Durum Deseni kullanılmıştır. İncelenen vaka, Düzce' de bulunan, faaliyetlerini bilişim alanında gerçekleştiren, kurumsal bir teknoloji işletmesidir. Veriler, görüşme ve doküman incelemesi teknikleri ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Çözümlenen bulgular sonucunda araştırmaya dahil edilen bilişim işletmesinin bir öğrenen örgüt olduğu ve bu süreçte büyük veriden yararlanarak faaliyetlerini daha verimli ve etkili bir şekilde gerçekleştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a competitive business environment, the importance of learning for organizations has gradually started to increase. Organizations that want to keep up with the changes in the global sense have started to adopt the concept of learning organization. One of the most important reasons of the changes in today is technology. Therefore, it is necessary to use the advantages of technology while learning. From the big data that organizations have the information they obtain will be useful to them. In this study, the effect of big data on the transformation of enterprises in the IT sector into learning organizations was investigated. The aim of the study, is to examine the perception of IT business employees against learning organization and big data and the contribution of big data, to the transformation of IT enterprises into learning organizations. Qualitative research method was used in the study. State (Case Study) Pattern and Holistic Single Case Pattern were used as research design. The case is a corporate technology enterprise located in Düzce, which performs its activities in the field of informatics. Data were obtained through interview and document review techniques. The data obtained were analyzed by content analysis. As a result of the findings analyzed, it was found out that the IT business is a learning organization and it has been determined that it performs its activities more efficiently and effectively by making use of big data in this process.