F. A. Hayek'te kültür kavramı ve bu kavramın düşünürün ilerleme ve uygarlık yaklaşımlarıyla ilişkisi
The concept of culture in F. A. Hayek's thought and its relation with his approach to progress and civilization
  1. Tez No: 608801
  2. Yazar: ARDA AKÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, kültür kavramını klasik liberal çerçeveden ele alarak tarifini ortaya çıkarmaktadır. Klasik liberal felsefenin temel kaynakları incelendiğinde, sosyal bilimlerin ve sosyal teorinin temel kavramlarından biri olan kültüre ilişkin olarak, bu geleneğin önde gelen düşünürlerinden neredeyse hiçbirinin özel bir çalışması yoktur. Klasik liberal geleneğin düşünürlerinin genelinin bir sosyal teorisi ya da sosyal düzenin ortaya çıkışına ilişkin görüşleri olmasına rağmen, çalışmalarında kültür meselesi ya çok sınırlı işlenmekte ya da hiç işlenmemektedir. Bu durum, klasik liberallerin yalnızca ekonomi ve siyaset üzerine odaklandığı yönünde önemli bir eleştiriyi karşımıza çıkarırken, bu eleştiriye ilişkin bir yanıtın verilmesiyle siyaset felsefesi alanındaki önemli bir sorunun cevap bulmasına da katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Tez, bu amaca bağlı olarak, Hayek'in sosyal teorisindeki kültüre ilişkin görüşlerini incelemiş ve bu görüşlerin, siyaset teorisi bakımından çerçevesini çizmeye çalışmıştır. Sosyal teorisi, insanın öğrenme kabiliyetinden toplumsal düzenin ortaya çıkmasına kadar bir bütünlük ve tutarlılık ortaya koyan, bu bakımdan klasik liberal geleneğin önemli çağdaş düşünürleri arasında yer alan Hayek'in görüşlerinin incelenmesinin, kültür kavramı bakımından klasik liberal bir tarif elde etme yönünde önemli olduğuna inanıldığı için tez boyunca Hayek'in sosyal teorisinde, bu kapsamdaki görüşleri ele alınmış ve bu görüşlerin siyaset teorisi bakımından bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses and describes the concept of culture in a Classical Liberal perspective. Analysis of the primary sources of Classical Liberal philosophy presents that almost none of the prominent names of classical liberalism has composed a particular work on culture, which is one of the main concepts of social sciences and social theory. Although those philosophers have social theories or views on emergence of social order, the concept of culture is briefly or never adopted to their thoughts. This makes us to face a criticism that Classical Liberals are only concerned with economy and politics, which is needed to be responded in order to find answers to an important question in political philosophy. This dissertation aims to perform such a task through discussing Hayek's thoughts on culture within his social theory and draw a frame with respect to political theory. As one of the important modern philosophers of the classical liberal tradition, whose social theory is complete and consistent as much as comprehensive to the extent of learning capacity of human beings and emergence of social order, Hayek's thoughts are believed to be important to make a classical liberal description of culture. Thus, throughout this dissertation, Hayek's view on culture is discussed and they are analyzed in terms of political theory.