KOBİ çalışanlarının iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik algılarının iş tatmini ve iş performansına etkisi: Bingöl örneği
The impact of occupational health and job security perceptions of SME employees on job satisfaction and job performance: The case of Bingöl
- Tez No: 608802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalıĢmanın amacı çalıĢanların iĢ sağlığı ve iĢ güvenliğine yönelik algılarının iĢ tatminine ve iĢ performansına etkisini belirlemektir. AraĢtırmanın evrenini Bingöl ilinde yer alan KOBĠ'ler oluĢturmaktadır. ÇalıĢmada 200 KOBĠ çalıĢanına anket formu uygulanmıĢtır. Anket formları 15.08.2019-29.08.2019 tarihleri arasında çalıĢanlarla yüz yüze iletiĢime geçirilerek doldurtulmuĢtur. AraĢtırma kapsamında elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programlar aracılığıyla analize tabi tutulmuĢtur. Etki ölçümünde AMOS yapısal eĢitlik modellemesi uygulanmıĢtır. Ayrıca anlamlı farklılık ölçümünde T -Testi ve Anova analizleri kullanılmıĢtır. AraĢtırma sonuçları incelendiğinde iĢ sağlığı ve iĢ güvenliği algısının iĢ tatminini ve iĢ performansını olumlu yönde anlamlı etkilediği tespit edilmiĢtir. Ancak katılımcıların cinsiyetleri ve medeni durumları ile iĢ performansları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna varılmıĢtır. Diğer yandan katılımcıların yaĢ ve eğitim düzeyleri ile iĢ performans düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı fakat çalıĢanların görevleri ve gelir durumları ile iĢ performans düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna ulaĢılmıĢtır. Ayrıca çalıĢanların cinsiyetleri ve medeni durumları ile iĢ tatmin düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiĢtir. Diğer yandan katılımcıların yaĢları ile iĢ tatmin düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu bulgulanmıĢtır. Son olarak katılımcıların eğitim düzeyi, görev ve gelir durumları ile iĢ tatmin düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı analizler sonucu elde edilmiĢtir. AraĢtırma dahilinde elde edilen bulguların bundan sonraki çalıĢmalara ıĢık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of employees' perception of occupational health and safety on job satisfaction and job performance. The population of the study consists of SMEs in Bingöl province. In this study, questionnaire forms were applied to 200 SME employees. The questionnaires were filled in by face-to-face communication with the employees between 15.08.2019-29.08.2019. The data obtained within the scope of the study were analyzed through SPSS and AMOS statistical programs. AMOS structural equation modeling was applied for impact measure In addition, T-Test and Anova analyzes were used for the measurement of significant differences. According to the results of the research, it is found that the perception of occupational health and safety affects job satisfaction and job performance positively. However, it was concluded that there was no significant difference between the gender and marital status of the participants and their job performances. On the other hand, it was concluded that there was no significant difference between the participants' age and education levels and job performance levels, but there was a significant difference between the tasks and income status of the employees and their job performance levels. In addition, there was no significant difference between gender and marital status of employees and job satisfaction levels. On the other hand, a significant difference was found between the age and job satisfaction levels of the participants. Finally, it was found out that there was no significant difference between the participants' educational level, job and income status and job satisfaction levels. The findings of the research are expected to shed light on future studies.