E-öğrenme ile ilgili hazır bulunuşluk, memnuniyet ve engel faktörlerinin ilişkisel analizi
Correlational analysis of readiness, satisfaction and barrier factors related to e-learning
  1. Tez No: 847285
  2. Yazar: ZÜLKÜF NARLIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Education and Training, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
E-öğrenme yükseköğretimde giderek daha yaygın ve önemli hale gelmiştir. E-öğrenme erişebilirlik, çeşitlilik ve esneklik gibi bir çok fayda sunarken, iletişim sorunları, teknolojik sorunlar, izolasyon, dikkat dağınıklığı ve derslerden kopma gibi pek çok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu durum, e-öğrenme sistemine ilişkin memnuniyet olgusunu ön plana çıkarmaktadır. E-öğrenme ortamlarındaki memnuniyet birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bazı faktörler memnuniyeti arttırıcı ya da azaltıcı olabilmektedir. Örneğin, dijital teknolojilere yönelik olumlu bir tutuma ve yüksek teknoloji bilgisine sahip öğrencilerin e-öğrenmeye daha kolay adapte olabilecekleri söylenebilir. Benzer şekilde erişilen yazında e-öğrenmeye hazır bulunuşluğun memnıuniyeti etkilediğini belirten çalışmalarda yer almaktadır. Ayrıca bazı araştırmacılar, e-öğrenmenin ortaya çıkardığı zorlukların öğrencilerin e-öğrenmeye hazır olmaları ve öğrencilerin e-öğrenmeye duydukları memnuniyetle ilişkili olabileceğini vurgulamaktadırlar. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, muhasebe eğitimi alan öğrencilerin e-öğrenme hazır bulunuşluk düzeylerinin e–öğrenme memnuniyet üzerindeki etkisinde e-öğrenme engelin düzenleyicilik etkisinin belirlenmesidir. Araştırma evrenini; Elazığ Fırat Üniversitesi, İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi (İ.İ.B.F) ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda eğitimine devam etmekte olan, en az iki kez olmak üzere e-öğrenmeyle muhasebe dersi almış lisans ve önlisans öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise, evreni temsil eden rastgele seçilmiş 420 öğrenci oluşturmaktadır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, SPSS-22 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; betimleyici istatistikler, geçerlilik (faktör) ve güvenilirlik (cronbach alpha) analizi, Bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), korelasyon analizi, regesyon analizi ve düzenleyicilik etki modeli için Hayes Process Makrosu yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
E-learning has become increasingly common and important in higher education. While e-learning offers many benefits such as accessibility, diversity and flexibility, it also brings many difficulties such as communication problems, technological problems, isolation, distraction and disengagement. This situation brings the phenomenon of satisfaction with the e-learning system to the forefront. Satisfaction in e-learning environments can be affected by many factors. Some factors may increase or decrease satisfaction For example, it can be said that students with a positive attitude towards digital technologies and high technology knowledge can adapt to e-learning more easily. Similarly, in the literature accessed, there are studies indicating that e-learning readiness affects satisfaction. In addition, some researchers emphasize that the challenges posed by e-learning may be related to students' readiness for e-learning and students' satisfaction with e-learning. In this context, the main purpose of the research is to determine the moderating effect of e-learning barrier on the effect of e-learning readiness levels of accounting students on e-learning satisfaction. The population of the research consists of undergraduate and associate degree students who are continuing their education at Elazığ Fırat University, Faculty of Economics and Administrative Units (İ.İ.B.F) and Vocational School of Social Sciences and who have taken accounting courses with e-learning at least twice. The sample consists of 420 randomly selected students representing the population. The data obtained through the questionnaire method were analyzed with the SPSS-22 program. In the analysis of the data; descriptive statistics, validity (factor) and reliability (cronbach alpha) analysis, Independent t-test, one-way analysis of variance (Anova), correlation analysis, regression analysis and Hayes Process Macro methods for regulatory effect model were used.