İklim krizi bağlamında toplumsal cinsiyet tartışması ve Türkiye
Climate crisis in the context of gender discussion and Turkey
- Tez No: 608866
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
İklim krizi tüm dünyayı etkileyen, kökü eşitsiz toplumsal ilişkilere dayanan bir sorundur. Sosyal adaletsizlik temelinde şekillenen iklim krizi, kadınların ve erkeklerin farklı ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran, toplumsal cinsiyet nötr bir kriz değildir. Özellikle doğal kaynaklar üzerinden geçimini sağlayan yoksul ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar, krizden orantısız şekilde daha çok etkilenmektedirler ve krizle başa çıkma kapasiteleri sosyal, ekonomik ve hatta politik engellerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de iklim değişikliği politikalarında toplumsal cinsiyet özelinde kadınların durumunun analiz edilmesi amaçlanmıştır. Tezin konusu tematik olarak sınırlanmamış olmakla birlikte, uluslararası kuruluşların ve başarıyı yakalamış ülkelerin toplumsal cinsiyet eşitliğini politikalarına nasıl yansıttıkları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda başarıyı yakalamış ülkelerden yola çıkarak Türkiye'nin iklim politikalarının değerlendirmesi yapılmıştır. Türkiye'de toplumsal cinsiyet özelinde kadınların iklim değişikliği politikalarında ne derece yer aldıkları tezin ana unsurlarından birisini oluşturmuştur. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümde, feminizm ve toplumsal cinsiyet kavramlarının çevre bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde iklim değişikliği sorunsalına toplumsal cinsiyet duyarlı yanıt ihtiyacı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde iklim değişikliğine ilişkin uluslararası politikalar toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümünde Türkiye'nin iklim değişikliği politikalarında toplumsal cinsiyet değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate crisis is an issue that affects the whole world, rooted in unequal social relations. Because of the different needs of women and man, the crisis in not gender neutral. This is the reason that the crisis cause social injustice. Women in poor and developing countries, especially those who earn their living through natural resources, are disproportionately affected by the crisis and their capacity to cope with the crisis faces social, economic and even political barriers. In this study climate change policies which are gender sensitive and aimed at analyzing the situation of women in the world and in Turkey. Although the subject of the thesis in not limited thematically, it is seen how international organizations reflect gender equality in their policies. The countries that have achieved success in this regard actually take gender equality into consideration in their decision-making processes. In this context, the evalution of these countries and Turkey's climate policy is evaluated in this study. Gender analysis of Turkey's climate change policy is the main elements of the thesis in terms of taking place decision making processes. The study consists of four parts. In the first part of the study, the concepts of feminism and gender were evaluated in the context of environment. The second part focuses on the need for a gender sensitive response to the climate change problem. In the third chapter, international policies on climate change evaluated in the context of gender. In the fourth and final part, Turkey's climate change policy is conducted in the context of gender.