The effect of the nomadic/settled contradiction on the transformation of the Kazakh identity: A reinterpretation
Göçebelik ve yerleşiklik arasındaki çatışmanın Kazak kimliğinin dönüşümüne etkisini tekrar yorumlama
  1. Tez No: 608869
  2. Yazar: ALPARSLAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı, göçebelik ve yerleşiklik arasındaki tarihsel çatışmanın Kazak toplumunun göçebe kimliğindeki dönüşümüne olan etkisini İbni Haldun ve Anatoly M. Khazanov'un kuramsal yaklaşımları üzerinden incelemektir. 18. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk yarısına değin Kazak toplumunun Çarlık Rusyası ve Sovyetler Birliği ile olan ilişkileri, bu tarihsel çatışmanın en önemli örneklerinden birini barındırmaktadır. Bu dönemlerde pastoral göçebe toplum yapısına sahip olan Kazaklar, bu iki devletin, göçebeliğin sosyal, politik ve ekonomik düzenine karşı uyguladığı politikalarla yüzleşmiş ve bu politikalar sonucunda göçebe kimliklerini kaybetmişlerdir. Göçebelik ve yerleşiklik arasındaki tarihsel çatışmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan bu vaka, tezde iki başat neden üzerinden incelenir. İlki, devlet politikalarının bu iki yaşam biçimi arasındaki gerilimi artırmasıyla ilgilidir. İkincisi ise, göçebe toplumlardaki içkin yapıların, yerleşik toplumlarla yakın ilişkiler kurmaya elverişli olmayışını kapsar. Bu iki nedenle Kazaklar ve Rus devletleri arasındaki çatışmacı ilişkiyi bağdaştırmak için, tezde öncelikle göçebelik ve yerleşiklik arasındaki çatışma, tarihsel bir perspektiften kuramsal savları içererek anlatılır. Ardından, Kazak toplumunun Çarlık Rusyası ve Sovyetler Birliği ile olan ilişkileri ve bu toplumun göçebe kimliğindeki dönüşüm, ikinci bölümde açıklanan kuramsal savlar ve tarihsel vakalar dikkate alınarak incelenir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of historical contradiction between nomadism and sedentarism on the transformation of the nomadic Kazakh identity by using the theoretical approaches of Ibn Khaldun and Anatoly M. Khazanov. From the 18th century to the first half of the 20th century, the relation of the Kazakh society with Tsarist Russia and the Soviet Union was one of the most clear examples of this historical conflict. The Kazakhs, who had a pastoral nomadic lifestyle during these periods, were faced with the policies formulated by these two states against their social, political and economic orders. As a result, they lost their nomadic identity. This case, which emerged as a result of the historical contradiction between nomadism and sedentarism, is explained by considering two main reasons. The first is related to the state policies which increased the tensions between these two societies. The second reason is the inner structures in nomadic societies, which prevented close relations with the settled world. In order to associate the contradictory relationship between the Kazakhs and the Russian states with these two reasons, first problematic relations between nomadism and sedentarism are historically analyzed by using the theoretical arguments of Ibn Khaldun and Anatoly M. Khazanov. Then, the relations of the Kazakh society with Tsarist Russia and the Soviet Union and the transformation of the nomadic identity of Kazakhs are examined by considering the theoretical arguments and historical cases explained in the second chapter.