Rüşvet suçu
The crime of bribery
- Tez No: 608874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ OKUYUCU ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yolsuzluk toplulukların ekonomik gelişmelerinin önündeki en büyük engellerden biridir. Rüşvet suçu da yolsuzluk türlerinden biridir. Kamu İdaresinin Güvenilirliğine Ve İşleyişine Karşı Suçlar başlığı altında düzenlenen ve bu çalışmanın konusu olan rüşvet suçu üç ana bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde kamu idaresi, kamu görevlisi, Yolsuzluk Kavramı ve Uluslararası düzenlemelere ilişkin genel açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde rüşvet suçunun hukuki konusu, maddi konusu, fail ve mağdur gibi kavramlar açıklanmış, ikinci bölümün sonu suçun maddi unsurları, ortaya çıkış biçimleri ve suça /cezaya etki eden sebeplere ayrılmıştır. Tezin üçüncü ve son kısmı suçun muhakemesi ve müeyyidesine değinilerek sonlandırılmıştır. Tez yazımı sırasında rüşvet suçuyla ilgili öğretide yer alan görüşlere, Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarına ve internet kaynaklarına olabildiğince yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corruption is one of the critical obstacles for the economic growth of the societies. A bribe is of one of the types of embezzlement. This work item, Bribery, which was regulated“Crimes Against reliability and functioning of public administration”titled has been examined in third parts. In the first part are examined general explanations public administration, public official, corruption and relevant information to international law. İn the second part firstly the struchture of the crime of bribery, following that substances, offender and victim are explained. Second part's last is reserved material element, forms of appearance and circumstances which affection from crime and punishment. The third and final part bribery are extinguished penal, investigation and prosecution. In study the opinions expressed in the doctrine regarding bribery, the decision of the Supreme Court and Regional Courts of Justice and İnternet databases are included in the thesis.