Rüşvet suçu
The crime of bribery
- Tez No: 889113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmamızın konusunu rüşvet suçu oluşturmaktadır. Rüşvet suçu kamu idaresi görevini yerine getiren veya kamu idaresi ile muhatap olan kişilerin işleyebileceği bütün toplumu ilgilendiren önemli bir suçtur. Rüşvet suçunun konu olarak işlenmesindeki temel amaç, tarihsel süreçte meydana gelen ve yaptırımları çalışmamızda anlatılan rüşvet suçlarından tarihsel bir çıkarım elde etmektir. Bununla birlikte“5237 sayılı Türk Ceza Kanunu”madde 252 ve devamında düzenlenen rüşvet suçunun öğreti ve yargı kararları ışığında benzer suçlardan ayrımı ortaya konularak toplumu aydınlatmak amaçlanmıştır. Tezimiz giriş ve sonuç bölümü haricinde üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rüşvet suçu ile ilgili olarak genel bilgiler, kavramlar ve yasal düzenlemeler incelenmiştir. İkinci bölümde 5237 sayılı TCK' da düzenlenene rüşvet suçu suç genel teorisi çerçevesinde anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde muhakeme, yaptırım, zamanaşımı ve benzer suçlar ile mukayesesini yer verilmiştir. Çalışmamızın faydalı olması temennisiyle.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the crime of bribery. The crime of bribery is an important crime that concerns the whole society and can be committed by people performing public administration duties or dealing with public administration. The main purpose of using the crime of bribery as a subject is to obtain a historical inference from bribery crimes that occurred in the historical process and whose sanctions are described in our study. In addition, it is aimed to enlighten the society by distinguishing the crime of bribery, regulated in Article 252 and the following of the Turkish Penal Code No. 5237, from similar crimes in the light of doctrine and judicial decisions. Our thesis consists of three chapters except the introduction and conclusion. In the first part, general information, concepts and legal regulations regarding the crime of bribery were examined. In the second part, the crime of bribery regulated in the Turkish Penal Code No. 5237 has been tried to be explained within the framework of the general theory of crime. In the third section, trial, sanction, statute of limitations and comparison with similar crimes are included. We hope our work will be useful.