Türk Ceza Kanunu'nda rüşvet suçu
Turkish Penal Code bribery
  1. Tez No: 422431
  2. Yazar: HÜSEYİN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Rüşvet suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler başlıklı dördüncü kısmının Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar isimli birinci bölümünde 252, 253 ve 254'üncü maddelerinde düzenlenmiştir. 02.07.2012 tarih ve 6352 sayılı Yasa ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 252 ve 254'üncü maddelerinde son derece önemli değişiklikler yapılmıştır. 6352 sayılı Yasa ile, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda basit rüşvet olarak yaptırıma bağlanan, kamu görevlisinin yapması gereken bir işi yapması için ya da yapmaması gereken işi yapmaması için menfaat sağlaması durumu yeniden rüşvet suçu kapsamına alınmış ve rüşvet suçunun kapsamı genişletilmiştir. Yine 6352 sayılı Yasa ile teşebbüs ve iştirak kurumları açısından, genel hükümlerden farklı olarak, rüşvet suçuna özel hükümlere yer verilmiş, etkin pişmanlık hükümlerinin ise uygulama alanı sınırlandırılmıştır. Çalışmamızda rüşvet suçunun Türk Ceza Kanunu'nda düzenlendiği bölümde dikkate alınarak genel bilgilere yer verildikten sonra rüşvet suçunun unsurları, özel görünüş şekilleri, muhakeme usulü, rüşvet suçuna uygulanan yaptırım ve benzer suçlar ile ayrımı açısından analizler yapılmıştır. Çalışmada esas olarak Türk Ceza Kanunu'nun rüşveti düzenleyen hükümlerinin 6352 sayılı Yasa ile değişiklik yapılmadan önceki ve sonraki hali üzerinde durulmuştur. Ancak bunan yanı sıra 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun rüşvet suçunu yaptırım altına alan hükümleri de karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Gerek 765 sayılı Türk Ceza Kanunu gerekse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu açısından analizler yapılırken öğretide kabul edilen görüşler ile birlikte yargı kararlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of bribery is described in Turkish Penal Code No. 5237 last § Title no 4 (Crime against Nation and State), title no 1 (Crimes Against Reliability and Functioning Of Public Administration) and entitled first part 252, 253, 254. On 02.07.2012 Law no. 5237 of the Turkish Penal Code: codes 252 and 254 were highly significantly changed by new Law no. 6352. New Turkish Penal Law no 6352 withdrew Turkish Penal Law no 765 which described simple bribery sanctions. It brought back the duties which public functionaries are obliged to do but they do not and which they are not obliged to do but they do by being bribed to bribery crimes. Therefore the scope of bribery crimes has expanded. Furthermore, new Turkish Penal Law no 6352 gives specific provisions of the bribery crime for enterprises and institution in terms of participation. Also the application of effective regret provision is limited. In our study considering the sections which regulated crime of bribery in Turkish Penal Law we analysed the elements of bribery, the special shapes and sanctions against it. We also analysed the terms of distinction which is made with similar crimes. We mainly focused on changes in Turkish Penal Law no 6352 which depicts bribery crimes and its former and present regulations. In addition to this we examined and compared Turkish Penal Law no 765 which sanctions bribery offences. Analysing Turkish Penal Law no 765 and Turkish Penal Law 5237 we used both the doctrine and the court judgements in similar cases.